Müslüman Hanımlar ve Kadınlara Ait Haller Forumundan İslamda hayızın tanımı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İslamda hayızın tanımı

  Reklam
  Hayız -adet- aybaşı-kirlilik-namazsızlık... v.s. hep eş anlamlıdırlar.Hayız ilmini öğrenmek kadınlara farzı ayn''dır. Ve en önemli mes''elelerindendir.
  Çünkü; temizlik, namaz, Kur''an okumak, oruç, i''tikaf, hacc, buluğ, cinsel münasebet, boşamak, iddet... v.s. birçok konular bununla ilgilidir. (İbn-i Abidin, İst. Şamil Y.C.1,S.459.).

  Lügatte Hayız - Adet-: Akıntı manasınadır.
  Dinde Hayız: Küçük olmayan bir kadının döl yatağı denilen rahminden bir hastalık veya çocuk doğurmak sebebiyle olmaksızın muayyen (belirli) müddetler içinde gelen ve ibadetlere engel olan kandır. Buna "adet hali" de denir. (İbn-i Abidin, İst. Şamil Y.C.1,5.458. Fetevayı Hindiyye, Ank. Akçağ Y. C.1 ,S.129. Büyük islam ilmihali, Ö.N.Bilmen, Bilmen Y.İst.S:68.).
  Adet Kanı, kadının normal bir vücud fonksiyonudur. Ve gebeliğin yokluğunda her ay belirli vakitlerde hazne dışına atılan kandır.
  Aybaşı kanamasının temel işlevi, dölyatağının iç duvarını döllenmiş yumurtanın yuvalanma imkanına hazırlamaktır. Yuvalanma olmayınca duvar kendiliğinden bozulur ve döl yolundan dışarı atılır. Bu atım aybaşı kanaması ya da adet görme olarak adlandırılır.
  Adet Kanının Meydana Gelişi:
  Rahim: Çocuğun tıpkı bir nebat gibi bittiği ve doğuncaya kadar muhafaza edildiği yerdir. Rahim, hazneden sonra gelen iç organdır.
  Rahmin iç yüzüne "Endometrium" adı verilir. Kadife gibi görünen bir tabakadır. Bu tabaka, her ay yumurta döllenecekmiş gibi hazırlanırken (her adet devresinde) de yumurtalıklardan birinde bir yumurta gelişir, olgunlaşır ve döllenmeye hazır hale gelir. Eğer döllenme olmazsa (yani gebelik meydana gelmediği takdirde) yumurta ve bununla birlikte rahmin en iç tabakası ölür ve kanama ile vücud dışına atılır, yani kanama olur ve adet başlar.


  alıntı.


  Paylaş
  İslamda hayızın tanımı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Adet görme dinimizde böyle tanımlanmaktadır.Bu süre üç günden az ve on günden fazla olmayan kanamaları tarif etmektedir.Hayızlı olan kadınlar namaz kılamaz oruç tutmazlar.hayızın tanımı