Müslüman Hanımlar ve Kadınlara Ait Haller Forumundan Nifasın Hükmü Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Nifasın Hükmü

  Reklam
  irkaç mesele dışında nifasla ilgili hükümler, hayzla ilgili hükümlerin aynısıdır:
  1-Nifaslının iddet bekleme süresi.
  İddet: Kacası vefat etmiş yahut kocası tarafından boşanmış kadınların yeni bir evlilik yapabilmeleri için geçirdikleri bekleme süreleridir.
  Karnındaki bebeğini dünyaya gaterene kadardır. Kadın karnındaki bebeğini dünyaya getirdikten sonra, iddet bekleme süresi sona ermiştir, kadın bundan sonra dileği zaman evlenebilir demektir.
  2-Nifaslının îlâ müddeti.
  Kişi eşiyle ebediyen veya dört aydınan daha fazla bir zaman münasebet etmemek üzere yemin ettiğinde, bu yemin îlâ diye isimlendirilir. Allahu Teâlâ: “Kadınlarına yaklaşmamağa yemin edenler için ancak dört ay bekleme süresi vardır. Eğer o süre içinde dönerlerse Allah bağışlayan, merhamet edendir.” Bakara: 226 ayetiyle îlânın iddet süresini dört ay yapmış, ondan daha fazla yapmamıştır. Bu ayetin hükmü gereğince kadının talebiyle kişi dört ayın hıtamında ya eşiyle ilişkide bulunur yahut kadını boşar. Nifaslının îlâ mütteti ile kast edilen mana; kişi eşine nifas halinde îlâ yapmışsa, îlânın müddeti nifasın müddetinden ayrı olarak hesaplanır anlamındadır.
  3-Nifas kız çocuğu için buluğ çağı değildir.
  Kadın nifasla değil hayzla buluğ çağına erer. Çünkü kadının hayz kanını görmeden hamile olması mümkün değildir. Dolayısıyla kız çocuğunun buluğ çağına ermesi hayz görmesiyledir, hamile olmasıyla değildir.

  Paylaş
  Nifasın Hükmü Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kadınların eşlerinden ayrılma yada eşlerin ölmesi durumunda dört ay bekleme süreler vardır.Bundan önce evlenmeleri doğru olmaz.kuranda nifas