Müslüman Hanımlar ve Kadınlara Ait Haller Forumundan Hayz Ilminin önemi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hayz Ilminin önemi

  Reklam
  HAYZ İLMİNİN ÖNEMİ


  Kadın erkek her Müslümanın ilmihâl bilgilerini öğrenmesi farzdır. Bunun için, kadın ve
  kocasının hayz ve nifas bilgilerini öğrenmeleri gerekir. Kocası, kadına öğretmeli, kendisi
  bilmiyorsa, bilen kadınlardan öğrenmesi için izin vermelidir. Kocası izin vermeyen kadının,
  ondan izinsiz gidip öğrenmesi lâzımdır. Çünkü abdest, namaz, Kur'an-ı kerim, oruç, hac, bâlig olmak, evlenmek, boşanmak, iddet beklemek gibi din işleri için, hayz ilmini öğrenmek şarttır.
  Bir kız, hayz görmeye başlayınca bâliga, yani kadın olur. Hayz görmeyen kız, 15 yaş tamam olunca, büluga ermiş [bâliga] olur. 8 yaşını tamamlayan kıza, anasının, anası yoksa, ninelerinin, ablalarının, hala ve teyzelerinin hayz ve nifas ilmini öğretmeleri farzdır. Öğretmezlerse, kendileri ve kocaları büyük günaha girerler. Hayz bilgisi o kadar zor değildir. Zor olsaydı dinimiz, âlim cahil herkesin öğrenmesini emretmezdi.
  Buhara’da Ahmed bin Hafs isminde bir genç evlenmişti. İlk gece, kız buna, "Hayz ilmini öğrendin mi?” dedi. Hayır deyince, kız “Allahü teâlâ, (Kendinizi ve emrinizde olanları ateşten koruyun) buyurdu. Cahil olan nasıl koruyabilir?” dedi. Bu söz gence çok tesir etti. Hanımını Allaha emânet ederek, Merv’de yıllarca ilim tahsil edip âlim olarak evine döndü. Hocası, buna Ebu Hafs-i kebir ismini koydu.


  Paylaş
  Hayz Ilminin önemi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hayız hakkında hem kadının hem de erkeğin bilgi sahibi olması gerekmektedir.Hem bebek doğurmak hamile kalmak hem de aile hayatında huzuru tepmin etmek için bu konularda bilgilenmek gerekir.