Müslüman Hanımlar ve Kadınlara Ait Haller Forumundan Avret Mahallindeki Kılların Temizliği Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Avret Mahallindeki Kılların Temizliği

  Reklam
  Avret Mahallindeki Kılların Temizliği
  • Kadınların avret mahallerini herhangi bir şekilde temizlemesinde mahzur yoktur. Mühim olan temizliğin yapılmasıdır.
  • Avret mahallinin temizliğinin yaşla ilgisi yoktur, bahse geçen yerdeki kıllar uzamaya devam ettikçe temizlemek mükellifiyetide tekrarlanır.
  • Avret mahallinin tıraşında, sadece ön tarafın temizliği kafidir.
  • Kılların temizliği bir ay içinde tekrarlanmalıdır.
  • Ayrıca halk arasında konuşulan kıl uzunluğunun arpa boyu kadar olması durumunda namaz caiz olmaz, yok küçük parmağı bir defa dolarsa kafir olunur şeklindeki inanışlar dinimizde bulunmayan, uydurma laflardır, ihmal edilen temizliğin vebalinden dağa ağır bir durumdur.
  • Temizlik imandandır. Bu temizliğin yapılmasındaki hikmet sıhhat yönündendir. Temizlenmediği zaman, mesamatın tıkanması ile vücudun her ifrazatı zorlaşır. Bu da onun sağlığına zarar verir. Kirlerle karışan terlerin meydana getireceği koku da caba... Bu temizliğin kırk günü geçemesi mekruhtur (yapılmaması istenen, günah olmayan ancak adet haline getirilirse günah olan şeyler).
  • Cuma günü traş olmak müstehabdır (İşlenmesinde sevap olan, terkinde günah olmayan ibadetler)
  Kaynak:
  Günümüz Meselelerine açıklamalı Fetvalar,
  Mehmed Emre, Eskişehir, Balıkersir-Bilecik Eski Müftüsü  Paylaş
  Avret Mahallindeki Kılların Temizliği Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kadınların bu tür şahsi temizliklerini adetli iken değil temizlendikten sonra yapmaları gerekmektedir.Müslüman kadınlar temiz olmalıdır.Bu nedenle şahsi temizliklerine özen göstermeleri gerekmektedir.avret yeri temizliği nasıl yapılır,  avret yeri nasıl temizlenir,  avret yerleri nasıl temizlenir,  avret yeri kılları,  islamda avret yerlerinin temizliği,  avret yerlerindeki kıllar,  avret yerindeki kıllar