Müslüman Hanımlar ve Kadınlara Ait Haller Forumundan Adetten kesilme zamanı-Menopoz = Yaşdönümü Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Adetten kesilme zamanı-Menopoz = Yaşdönümü

  Reklam
  Adetten kesilme zamanı
  Menopoz = Yaşdönümü
  Tıpta biraz daha farklı anlam taşımasına rağmen, halk arasında menopoz, adetin kesilmeye yüz tuttuğu ve kesildiği zamana verilen isimdir. Hanımların hayatında önemli bir dönüm noktasıdır. Bu dönem sebep olabilieceği şikayetlerle başlıbaşına problem oılabilecek bire zaman dilimidir.
  Menopoz ortalama 45 yaşlarında başlar ve 5-10 sene sürebilir. Tıp otoritelerinin kanısına göre menopoz, cinsel olgunluk çağının ihtiyarlığa dönüm noktasıdır. Sebebi kadınlık hormonlarının azalmasıdır. Bu da birçok şikayeti ortya çıkarır, cinsiyet hormonlarının uygulanması, bazende sakinleştirici verilmesiyle giderilir.
  Yaşdönümünde kadının üreme kabiliyeti yok olduğu halde, cinsel istek ve aktivitesi azalmaz. Hatta bazen artabilir.
  Hanefilere göre : Kadınlar en az dokuz yaşlarında buluğ çağına erer ve adet görmeye başlar. Elli veya elli beş yaşlarında adet görme devresiş biter, Bu yaştan önce de adetten kesilen kanlar vardır.
  Malikilere göre : Onüç yaşını geçmiş bir kadından 70 yaşınma kadarr gelen kan da uzmanlara gösterilir ve ona göre hjüküm verilir. Yetmiş yaşından sonraki kan ise kesinlikle özür kanıdır.
  Şafiilere göre : Belli bir zaman yoktur. Hayat boyu devam edebilir. Bu hususta bölgenin iklimi etkili olur. Çoğunlukla 62 yaşında kan kesilir.
  Hanbelilere göre : Adetten kesilme yaşı 50'dir. Bundan sonra gelen kan kuvvetli isede adet kanıdeğildir, özür kanıdır.
  Kaynak:
  Büyük Kadın İlmihali, Rauf PEHLİVAN


  Paylaş
  Adetten kesilme zamanı-Menopoz = Yaşdönümü Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kadınların yaşı ilerlediği zaman menopoza girerler.Yani artık doğurganlık özellikleri yok olur.Dolayısı ile adet kanamaları da biter.Fakat bu durum kadılarda zor geçmektedir.Bu zamanlarda spor yapmak ve başka işler ile meşgul olmak daha iyi gelmektedir.