Hac ve İlgili Konular ve Kadın ve Hac Forumundan Hacda Kadınlarla Ilgili Bazı özel Durumlar Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hacda Kadınlarla Ilgili Bazı özel Durumlar

  Reklam
  HACDA KADINLARLA İLGİLİ BAZI ÖZEL DURUMLAR

  Hac ve umrenin yerine getirilişi açısından kadınlarla erkekler arasında bir fark yoktur. Ancak, kadınlar için erkeklerde olduğu gibi özel bir ihram kıyafeti söz konusu değildir. Elbise, baş örtüsü, çorap, ayakkabı gibi her zaman giydikleri kıyafetlerini giyerler. Yalnızca yüzlerini örtmezler.
  Bir de erkeklerin yaptığı gibi telbiye, tekbir, tehlil, salavat okurken ve dua ederken seslerini yükseltmezler. Tavafta hızlı ve çalımlı yürüyerek "Remel", Sa’yda da yeşil direkler arasında koşar adımlarla yürüyerek "Hervele" yapmazlar.
  İzdiham olan yerlerde mümkün olduğu kadar erkeklerin arasına girmemeye özen gösterirler. Özellikle namaz kılarken, erkek safları arasında kalmayıp kadınlara ait yerlerde namaz kılarlar.
  Adetliyken ihrama giren veya ihrama girdikten sonra adet görmeye başlayan kadınlar, tavafın dışında haccın bütün menasikini yerine getirebilirler. Harem-i Şerif’e giremezler. Adetliyken ihrama giren ve ihrama girdikten sonra adetleri bitmeden Arafat’a çıkmak durumunda kalan hanımlar daha baştan ihrama girerken İfrad haccına niyet etmelidirler.
  alıntı


  Paylaş
  Hacda Kadınlarla Ilgili Bazı özel Durumlar Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kadınlar erkeklerin yapmış olduğu hac vazifelerini yaparlar. Fakat bazı durumlarda kadınlar erkeklerden farklı davranmaları gerekir. Erkeklerin yaptıklarını yapmaları uygun olmaz.