Hac ve İlgili Konular ve Kadın ve Hac Forumundan Kadınla erkeklerin birlikte tavaf etmesi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kadınla erkeklerin birlikte tavaf etmesi

  Reklam
  Kadınla erkeklerin birlikte tavaf etmesi  Hacdan dönenleri ziyaret ettiğimizde bize Kabenin etrafında tavaf yapılırken mahşeri andıran kalabalıkta kadın erkek karışık bir şekilde, kimi bayan kimi erkeğe kimi erkek kimi bayana ister istemez sürtünüyor, değiyor. Peki bu durum uygun mudur? Yada kabe için Allah c.c tarafından bir istisna var mı?


  Değerli Kardeşimiz;

  - İbnu Cüreyc anlatıyor: "Ata, bana İbnu Hişâm'ın kadınları erkeklerle karışık olarak tavaftan yasakladığı zaman dedi ki: "O bunu nasıl yasaklar, Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ın zevceleri bile erkeklerle birlikte haccettiler!" Ben Atâ'ya sordum:

  "Onların beraber haccları örtünme emrinden önce miydi, sonra mıydı?"

  "(Evet, kasem olsun) buna, ben örtünme emrinden sonra şâhid oldum!" diye cevap verdi. Ben tekrar sordum:

  "Pekâlâ erkeklere nasıl karışırlardı?" Şu cevabı verdi:

  "Erkeklere karışmazlardı, Hz. Aişe (radıyallahu anhâ) erkeklerden ayrı olarak tavaf ederdi, onlara karışmazdı." Hatta bir kadın kendisine: "Ey mü'minlerin annesi, yürü (Hacerü'l-Esved'e elimizi değerek) istilâm edelim!" demişti de Hz. Aişe ona:

  "Sen dilediğin şekilde git" deyip kendisi gitmekten imtina etmişti.Onlar geceleyin kim oldukları bilinmez halde çıkarlar, (erkeklerle beraber tavaf yaparlardı. )

  Beytullah'a girmek istedikleri zaman da, erkeklerin tamamen çıkarılmış olmalarına kadar durup beklerler, sonra girerlerdi.

  (Atâ devamla): "Ben (Mekke kadısı) Ubeyd İbnu Umeyr'le birlikte,Müzdelife'deki Sebir dağında mücâvir (yani ikamet eder) olan Hz. Aişe (radıyallahu anhâ)'nin yanına giderdim" dedi. Ben hemen sordum:

  "Pekâlâ Hz. Aişe'nin örtüsü ne idi`?"

  "Keçeden yapılmış küçük bir Türk çadırının içindeydi. Çadırın bir perdesi vardı. Aişe (radıyallahu anhâ) ile bizim aramızda bu perdeden başka bir şey yoktu. Ben Hz. Aişe'nin üzerinde gül renginde bir zıbın gördüm." Buhârî, Hacc 64.

  Kadınlarla erkeklerin beraber tavaf etmeleri caizdir. Ancak kadınlarla erkeklerin bir birlerine değmemeleri için kadınların seyrek olan yerlerde tavaf etmeleri gerekir.

  Kütübi Sitte
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör  Paylaş
  Kadınla erkeklerin birlikte tavaf etmesi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allahu tealanın evi sayılan kabeyi tavaf etmek için Müslümanların tek derdi kabeye dokunmak ve günahlarının dökülmesi olduğu kadınlar erkekler birbirlerini fark etmez bu nedenle aynı yerde tavaf edebilirler. Fakat erkeklerin nadir olduğu yerde tavaf etmeleri daha uygundur. 3. 3
  Oraya giden insanlar suphanallah tüm farklı duygularını bırakıp gidiyor erkek veya bayanlar hep beraber tavaf ediyorlar.Rojda arkadaşım tavaf ta erkeklerin azlığı kadınların az olduğu bir zaman yok kim fırsat bulsa tavaf ediyor.kabede neden kadın erkek bir arada,  hacda Neden kadın erkek karışık,  kabede tavaf erkek ve kadinlar ayni andami ediyor,  mekkenin etrafında dönenleri göster,  HAMİLE KADIN KABEYE GİDEBİLİRMİ,  kabede kadın erkek tavaf,  hac da kadın erkek karışık caizmi