Kadın ve Çocuk Sağlığı ve Kadın Sağlığı Forumundan Dinimizde kürtaj Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Dinimizde kürtaj

  Reklam
  Doğum kontrolü ve kürtaj
  Sual: Çocuk olmaması için tedbir almak mesela prezervatif kullanmak caiz mi?
  CEVAP
  Evet caizdir.
  Sual: Kadın çocuk olmaması için spiral kullansa, caiz mi?
  CEVAP
  Evet.
  Sual: Erkek, hanımı razı olmadığı halde, çocuk olmaması için tedbir alabilir mi veya hanımını tedbir almaya zorlayabilir mi?
  CEVAP
  Hayır.
  Sual: Kürtajın, tıptaki ve dindeki yeri nedir?
  CEVAP
  Tıp yetkilileri diyor ki:
  “Kürtajın riskleri gebelik büyüdükçe artar. Özellikle büyük gebeliklerde kürtaj esnasında çok kanama olabilir. Kanama durdurulamaz ise tehlike arz edebilir. Onun için kürtaj ilk aylarda yapılmalıdır. Kürtajın yasal sınırı 10 hafta, yani 2,5 aydır. Bundan sonra kürtaj olmak illegaldir. O halde kürtaj için gecikmemeli, 2,5 ayı aşmamaya gayret etmelidir. Kürtaj imkanına ulaşmamış binlerce bayanın gayri sıhhi metotlarla gebeliğini kendi kendine sonlandırmasında meydana gelen ağır hastalıkla hayatını kaybettiği acı bir gerçektir. O halde kürtaj meşru yollarla yapılmalıdır. Yasalara göre 18 yaşından büyük ve evli olan kadınlar, hem kendi, hem de eşlerinin rızası ile kürtaj olabilir. Resmen evli görülmeyen kadınlarda eş rızası aranmaz. 18 yaşından küçükler ise ancak veli veya vasilerinin onayı ile kürtaj olabilirler.”
  Dinimizde ise, özürsüz çocuk aldırmak haramdır, yasaktır. Hele fakirlikten korkarak, rahmindeki çocuğu öldürmek, haksız yere cana kıymak, yani cinayet olduğu gibi, evlat hakkını da tanımamaktır, büyük günahtır. Ananın veya süt emen diğer çocuğun ölümüne sebep olan bir özür varsa, uzuvları teşekkül etmeden çocuk aldırmak caiz olur. Kütüb-i sittedeki, (İnsan, anne karnında nutfe [sperma] olarak 40, aleka [embriyo] olarak 40, et parçası olarak da 40 gün kalır. Bundan sonra ruh verilir) mealindeki hadis-i şerifini de esas alan âlimler, bir özürden dolayı, 1 aydan 4 aya kadar kürtaja izin vermişlerdir. (Redd-ül Muhtar)
  Başka sebep olmasa da, İslam terbiyesi ile yetiştirememek korkusu özür olur. Yani İslam terbiyesi verememek niyetiyle dört aydan önce çocuk aldırmak caiz olur. (S. Ebediyye)
  Sual: Hanımım saf, çocuk da saf olur düşüncesiyle 5 aylık çocuğu aldırmak günah mı?
  CEVAP
  Beş aylık çocuk saf veya sakat olacağı sanılsa da aldırılmaz. Aldırılması haram olur. 4 aydan küçük olursa, İslam terbiyesi verememek niyetiyle çocuk aldırmak caizdir. 4 aydan sonra niyet ne olursa olsun aldırmak haramdır, büyük günahtır.
  Sual: Ananın ölümüne sebepse, 5 aylık çocuğu kürtaj caiz mi?
  CEVAP
  Caiz olmaz. Annenin ölümü kesin değil ama, kesin olsa bile, ötekini öldürmek caiz olmaz. İkisi de canlıdır. Canlının biri diğerine tercih edilmez. Yani çocuğu kurtarmak için anne öldürülemez, anneyi kurtarmak için çocuk öldürülemez.
  Sual: (Sağlık, estetik, ekonomik ve sosyolojik gibi bir sebeple dört ayı da geçse kürtaj caizdir) diyen oluyor. Caiz midir?
  CEVAP
  Hayır, saymadığı başka bir sebep kalmamış. Yani her sebeple çocuk aldırılır diyor. Halbuki uzuvları teşekkül ettikten sonra, yani dört ayı geçtikten sonra çocuk aldırmanın caiz olmadığı bütün fıkıh kitaplarında yazılıdır.
  Sual: Fakir bir aileyiz, eşim bir çocuğa hamiledir. Fakir olduğumuz için bakamayacağız, bu yüzden aldırmamız günah mıdır?
  CEVAP
  Çocuğun da, sizin de rızkınızı veren Allahü teâlâdır. Fakirlikten dolayı, iyi bakamamak, besleyememek korkusu, çocuk düşürmek için özür olmaz. Çocuk aldırmak demek, çocuğu öldürmek demektir.
  Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
  (Fakirlik korkusuyla çocuklarınızı öldürmeyin.) [Enam 151]
  (Allahü teâlânın rızk vermediği, yer yüzünde bir mahluk yoktur.) [Hud 6]
  Ancak din bilgisi verememek, İslam terbiyesi ile yetiştirememek korkusu özür olur. Uzuvları teşekkül etmeden [120 günden önce] düşürmek caiz olur.
  Demek ki, fakirlikten dolayı bakamamak değil, İslam terbiyesi ile yetiştirememek niyetiyle çocuğu aldırmak caiz oluyor.
  Sual: Kadın, kocasından izinsiz, çocuk aldırabilir mi?
  CEVAP
  Aldıramaz.
  ALINTI


  Paylaş
  Dinimizde kürtaj Mumine Forum

 2. 2
  Kayıtsız Üye
  Reklam
  2 cocuğum var 3 süne hamile kaldım hamileliğim çok zor geçtiğim için 5 haftalıktan aldırdım şimdi çok pişmanim vicdan azabiyla yaşıyamıyorum ne yapa bilirim 3. 3
  Dinimizde kürtaj yasaktır.Bir canlıyı öldürmek bir insanı öldürmekle çocuk aldırmak kürtaj olmak aynı şeydir.Bu nedenle Allah'ın verdiği canı kendi keyfimiz için aldıramayız. 4. 4
  2 cocuğum var 3 süne hamile kaldım hamileliğim çok zor geçtiğim için 5 haftalıktan aldırdım şimdi çok pişmanim vicdan azabiyla yaşıyamıyorum ne yapa bilirim
  Kürtaj ve diyet

  Soru:
  Kürtajın veya düşüğün kefareti var mıdır, birkaç kez yaptırılmış ise aynı kefaret mi ödenmelidir?

  Cevap:
  Canlı olarak düşmeyen, rahimden ölmüş olarak çıkarılan, düşürülen bebek (cenin) için tam diyetin yirmide biri olan bir gurre (500 dirhem gümüş) ödenir.


  Soru:
  İlmihallerde 5 deve olarak geçen kefaret, günümüzde neye tekabül eder, açıklayabilir misiniz?

  Cevap:
  Tam diyette ödenecek olan nesnelerden biri de yüz devedir. Bunun yirmide biri olan gurre beş deve eder. Beş devenin bugün kaç ytl olduğunu hayvan tüccarları bilir. Ama deveden ödemek şart değildir.
  Çocuğunu düşüren annenin yakınları, çocuğun kan akrabasına (varislerine) diyet öder. Diyet alacaklısı olanlar diyeti bağışlayabilirler.

  Prof. Dr. Hayrettin Karamankürtaj günah mıdır nihat hatipoğlu,  kürtaj günah mı nihat hatipoğlu,  nihat hatipoğlu kürtaj günahmı,  dinimizde kürtaj,  dinimizde kürtajın yeri,  nihat hatipoğlu bebek aldırma,  dinimizde kürtaj günah mıdır