Kadın ve Çocuk Sağlığı ve Kadın Sağlığı Forumundan Kadınlarda Görülen Bazı Vajinal Enfeksiyonlar Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kadınlarda Görülen Bazı Vajinal Enfeksiyonlar

  Reklam




  Trikomonas, bakteriyel vajinozis adlı mikrobik hastalıklar. Gerek mantar, gerekse bu mikroorganizmalar normal vajenin içinde de bulunur. Ancak zararsız halde dururlar. Ya da kadının savunma mekanizmaları bu mikropların zararlı olmasını engeller. Bu savunma mekanizması zedelendiğinde veya zayıfladığında, bağışıklık sistemi çöker, ve mikroplar hastalık üretmeye başlar. Mantarı diğerinden ayıran özellik kaşıntı olmasıdır. Idrar yaparken ve cinsel ilişki sırasında ağrı görülür. Akıntı koyu ve beyaz renktedir. Içinde süt kesiği manzarası olabilir.

  Bakteriyel Vaginozis...

  Akıntı, hafif kaşıntı ve yanma olur. Akıntı koyu, kıvamlı ve kötü kokuludur. Rengi yeşil ve sarı olabilir.

  Trikomonas...

  Bulaşma cinsel ilişki ile olabilir. Banyolar, umumi tuvaletler bulaşma yeri olabilir. Genç kızlarda ve doğurganlık çağında daha sık görülür. Akıntı çok fazladır. Köpüklüdür. İdrar yaparken ve cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olur.

  Çoğu zaman bu üç mikrop birarada hastalık yapar.

  Mikroplar nasıl hastalık yapar...

  Mikropların hastalık yapması için önce üremesi gerekir. Belli bir sayıya ulaştıktan sonra bir takım zararlı ürünler salgılayarak hastalık üretir. Iltihap belirtileri ortaya çıkar. Iltihap bedenin bu zararlı etkilere karşı verdiği savaş sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Vajinal akıntılarda böyle reaksiyonlardır.

  Mikrobik akıntı tedavi olmazsa...

  Akıntı devam eder. mikroplar gittikçe derine yerleşmeye başlar. Özellikle uterusun vajen içine bakan ağız kısmında yaralara neden olur. (servisit). Akıntı cinsel organın giriş kısmında da şişme ve ağrıya neden olur.
  alıntı



  Paylaş
  Kadınlarda Görülen Bazı Vajinal Enfeksiyonlar Mumine Forum

 2. 2
  Reklam




  Vaginal enfeksiyonlar arasında en fazla bakterilere rastlanmaktadır. Kadınların akıntıları mantar tarzı durumlara neden olabilmektedir.Bu nedenle akıntıları hafife almamak gerekmektedir.