Kadın ve Çocuk Sağlığı ve Kadın Sağlığı Forumundan Kadınlarda görülen disfonksiyonel,sistemik ve üreme organları kanamaları ve nedenleri Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kadınlarda görülen disfonksiyonel,sistemik ve üreme organları kanamaları ve nedenleri

  Reklam
  KANAMA: Kadın hastalıkları dalında kanama dendiği zaman vaginadan gelen kanamalar anlaşılır. Böyle vaginal yoldan gelen kanamalar pek çok hastalığın bir belirtisi olabilir. Kadın hastalıklarının en önemli yakınmalarından olan kanamalar ya gebelikle ilgilidir ya da gebelikle ilgili değildir. Yani gebelik boyunca görülebilen kanamalar, gebelik dışında görülen kanamalardan farklı gruplarda yorumlanır. Gebelikle ilgili olan kanamalara örnek olarak düşükleri gösterebiliriz ki bu daha önceki bölümde açıklanmıştır. Gebeliğin dışında görülen, gebelikle ilgili olmayan kanamalar da başlıca dört ayrı grupta toplanır.

  a) Adet siklusu bozukluklarına ilişkin kanamalar: Bu tür kanamalardan Kadın Anatomisi ve Fizyolojisi bölümünde söz ettik, burada yinelemeyeceğiz.


  b) Sistemik nedenlerle olan kanamalar; Tüm vücudu ilgilendiren bazı hastalıklar, yani sistemik hastalıklar da kanamalara neden olabilir. Bu hastalıklara örnek olarak, metabolizma hastalıklarını (şeker hastalığı gibi), kan hastalıklarını, kalp yetmezliğini, karaciğer hastalıklarını, tüberkülozu gösterebiliriz.


  c) Üreme organlarından kaynaklanan kanamalar:

  Kadın iç üreme organlarına ilişkin hastalıkların çoğunun belirtileri arasında kanama da vardır. Şimdi dıştan içe doğru sırayla bu organlarda kanamaya neden olan hastalıklara göz atalım. Rahim ağzı (serviks uteri): Rahim ağzı yaraları (erozyon), polipleri, miyomları, kanserleri ve iltihapları kanamalara yol açmaktadır. Rahim cismi (korpus uteri): Miyomlar, endometrium dokusunun iltihapları, polipleri ve kanserleri kanama nedenleri arasındadır. Ayrıca bazı kadınlarda rahim içi araçlar da kanamalara neden olabilir.

  Fallop boruları: İltihapları, kanserleri ve dış gebelikler kanamaya yol açabilir. Yumurtalık (Ovaryum): Yumurtalıkların bazı kistleri, tümörleri ve kanserleri kanamaya neden olabilir. Ayrıca ovaryum endometriosisinde de kanamalar olabilir.


  d) Disfonksiyonel kanamalar:
  Üreme organlarına ilişkin bir hastalık ya da gebelikle ilgili olmayan kanamalar disfonksiyonel kanamalar adını alır. Bu kanamaların nedeni normal hormonal düzenin aksamasıdır. Böyle kanamaların yaklaşık üçte birini "kistik endometrial hiperplazi" oluşturur. Bu durumda ovülasyon olmadığından, yumurtalıklardan sürekli olarak "östrojen" hormonu salgılanır. Giderek, sürekli östrojen hormonu etkisiyle endometrium normalden fazla gelişir ve sonunda kanamalara yol açar.

  alıntı


  Paylaş
  Kadınlarda görülen disfonksiyonel,sistemik ve üreme organları kanamaları ve nedenleri Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kanamaların bir çoğu bir dengesizlikten oluşmaktadır.Bir hastalık habercisi olabilmektedir.Miyomlardan,hormonal bozukluklardan yada bazı anatomik hastalıklardan kaynaklanmaktadır.