Kadın ve Çocuk Sağlığı ve Kadın Sağlığı Forumundan Vajinal akıntı (vajinit) kadınlarda vajinal akıntı sebepleri ve çeşitleri nelerdir Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Vajinal akıntı (vajinit) kadınlarda vajinal akıntı sebepleri ve çeşitleri nelerdir

  Reklam
  Kadınlarda vajinal akıntı sebepleri nelerdir?Kadında her vajinal akıntı tedavi gerektirirmi? İltihaplı vajinal akıntı ( vajinit) tipleri neler ve tedavisi nasıl yapılıyor?Sık vajinal akıntı yakınmaları olan kadınlarda kısırlık gelişirmi?

  Vajinal akıntı , özellikle üreme çağı kadınlarda görülen ve günlük yaşamı etkileyen rahatsızlıklardandır.Aslında tüm vajinal akıntı yakınmalarının altında bir problem yoktur, bu nedenle akıntı fizyolojik( normal) mi , yoksa patolojik ( hastalığa bağlı) mi ayırt edilmeli.


  Vajinal akıntı fizyolojik ( doğal ) veya fizyolojik olmayan akıntı olarak incelenir;

  Aslında tüm kadınlarda bir miktar vaginal akıntı vardır, bu tamamen fizyolojik - doğal bir durumdur.Bunafizyolojik akıntı denir.
  Kadınlarda salgılanan hormonlarla rahim ağzında mevcut bezlerden kaygan bir sıvı (akıntı) salgılanır. Bu sıvı sayesinde kadında vagina kayganlığını sağlanır, cinsel ilişkinin rahat olması sağlanmış olur.Bu doğal salgı (akıntı) eksik olan kadınlarda disparöne denen ağrılı cinsel ilişki durumu görülür.


  Menopoz çağı kadınlarda da bu doğal vajinal akıntı da azalma olur, kuruluk görülür.Ağrılı ilişki yakınmaları olur.
  Yine sağlıklı kadınlarda yumurtlama dönemine doğru fizyolojik vajinal akıntı da artma olur,bazı kadınlar bu artıştan çok rahatsız olup doktora giderler.
  Bahsedilen fizyolojik vajinal akıntı ; renksiz,kokusuz, ve ciltte tahriş veya kaşıntı yapmaz.
  Bu tür fizyolojik vajinal akıntı tedavi gerektirmez, sağlıklı kadınlarda görülür.


  Kadınlarda bazen genital bölge için kullanılan parfümler, pedler, vajinal tamponlar, koruyucu amaçlı kremler de vajina da akıntı sebebi olabilir.


  Fizyolojik olmayan vajinal akıntı , iltihaplı akıntı ( vajinit ) olarak karşımıza çıkar.
  Vajina da gelişen iltihaplı akıntı vajinitir. Vajinal akıntı miktarı yine artmıştır, ancak kötü koku ve çamaşırlarda leke vardır, kaşıntı – irritasyon eşlik edebilir.
  Vajinal akıntı kıvamı daha koyu,sarı veya yeşil renkli,köpüklü, süt kesik gibi olabilir.
  Akıntı vajina da iltihaba bağlı olabileceği gibi, kullanılan spiral( rahim içi araç) , yabancı cisim, rahim ağzı iltihabı (servisit) ,rahim ağzı polip bulunması ,rahim ağzı yara- kanser nedeniyle, olabileceği için her vajinal akıntı masum değildir.Jinekolog görmesinde fayda vardır.


  İltihaplı vajinal akıntı nın oluşmasını önlemek için bazı önlemler alınabilir;
  Her tuvalet sonrası temizlik önden arkaya doğru mutlaka yapılmalı.
  Vajinal tampon ve ped kullanılıyorsa , 4-6 saatte bir değiştirilmeli.
  Ortak kullanılan havuz , sauna tarzı yerlerin temizliği kontrol edilmeli , ıslak mayolarla uzun süre kalmamaya çalışmalı.
  Cinsel ilişki sonrası , mens kanaması sonrası vajina temizliği sık sık yapanlarda vajina nın koruyucu tabakası zayıflar , ve enfeksiyonlara zemin hazırlar.İllede temizlik yapılacaksa dış genital bölge temizliği için hazırlanmış ortam asitliğini bozmayacak şampuanlarla beraber ılık temiz su kullanılabilir.
  Kontrolsüz antibiyotik kullanmamalı, bunlarda vajinal asitliği bozarak akıntı sebebi olabilirler.
  Eğer tanımadığı bir kişi ile cinsel ilişkiye girilecekse mutlaka kondom kullanılmalı.

  Kadınlarda en çok görülen vajinal akıntı etkenleri hangileridir?

  Kadınlarda en sık olarak Vajina da mantar iltihabı görülür, dış genital yapılarda kaşıntı ve irritasyon yapar.Kadınlar özellikle dış genital organlarındaki ( vulva) kızarıklık ve şişlik halinden yakınırlar.Bu tür vajinal akıntı beyaz ve süt kesiğine benzetilir,etken Candida adı verilen mantardır.
  Bu tür bir vajinal akıntı sebebi araştırıldığında , kadının son zamanlarda herhangi bir rahatsızlığı için antibiyotik kullanmış olduğu ,veya o anda gebe olabildiği görülüyor. Bu tür vajinal akıntı çok tekrarlıyorsa şeker hastalağı da incelenmeli.Tedavi olarak anti-mantar ilaçları kullanılır,eş tedavisi mutlaka yapılır, bulaşıcıdır.


  İltihaplı vajinal akıntı sebebi olarak bir diğer sebep Gardnerella vaginalis enfeksiyonudur. Artmış hafif sarımsı bir vajinal akıntı vardır. Tipik olarak bu akıntı çok kötü kokuludur , eşleri rahatsız eder.Tedavi akıntı değerlendirmesi sonrası antibiyotiklerle yapılır.

  Bir diğer vajinal iltihaplı akıntı sebebi trichomonas vaginalis dir.
  Cinsel ilişki ile bulaşır, bol miktarda yeşilimsi bir vajinal akıntı yapmaktadır. Akıntı irritasyona yol açar , genital organlarda yanma hissi ve kaşıntı , belirgin yakınmalarıdır.
  Bu tür akıntı tedavisinde eş tedavisi de yapılmalıdır.


  Vajinal akıntı yakınmaları olan bir kadın , mutlaka jinekolog tarafından değerlendirilmeli, uygun tedavi düzenlenmelidir.


  Tedavi edilmemiş vajinal akıntı riski nedir?

  Tedavisi iyi yapılmamış , sık tekrarlayan vajinal iltihaplı akıntı daha sonra iç genital organlara yayılabilir, bu yaygın iltihaplı durum ileride kısırlık tablosuna kadar gidebilir.

  jinekolog dr. Nalan Karacaoğlu
  jinekolog dr. Üner Karacaoğlu  Paylaş
  Vajinal akıntı (vajinit) kadınlarda vajinal akıntı sebepleri ve çeşitleri nelerdir Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  selamun aleykum bacılarım bende sıteye yenı uye oldum bur sorum olcak adetım bıttı pembe akıntım geldı 2 gun bekledım abdest aldım 3 gunun sabahı pembemsı kava acıgı akıntım gelmıs acaba neden gelıyor yıne abdest almamm gerekıyomu namaz kılabılırmıyım adetım 5 gun suryor normalde bugun tam 8 gun ama kan degılde ara ara akıntım var esselam 3. 3

 4. 4
  s.a acaba normalmi bu akıntılar dktr a gıtcemde genede merak ettım esselam 5. 5
  Ve Aleykum Selam Duanur normali de var anormali de. sen doktora gitmeyi ihmal etme

  Az bir miktar vajinal akıntı veya salgı oldukça normaldir. Neredeyse tüm kadınların adet döngüleri sırasında biraz akıntısı vardır. Bu akıntı, vajinanın içinde bulunan rahim boynu ve bezeleri tarafından üretilen sıvıdan başka bir şey değildir. Bu sıvı çok önemli bir amaca hizmet eder. Vajinadan ne zaman bir akıntı gelse vajina duvarını saran eski hücreleri de kendisiyle birlikte götürür. Bu şekilde sıvı vajinanın içinin temiz ve sağlıklı tutulmasına yardımcı olur. Normal vajinal akıntı genelde şeffaf veya süt beyazı rengindedir ve lastik gibi esnektir ve hafif yoğundur. Normal vajinal akıntı kokusuzdur ve akıntıyla birlikte kaşınma veya yanma hissi olmaz. Ancak normal akıntının rengi ve yoğunluğu adet döngüsü sırasında bazı değişiklikler geçirebilir. Aslında birçok kadın adet döngüsü öncesi akıntılarında bir artış gözler.

  Normal vajinal akıntının rengi beyaz, renksiz veya şeffaf olabilir. Bazı kadınlar için yumurtlama dönemi sırasındaki akıntı biraz daha yoğun olabilir. Ama genelde kadınlar bu dönemde arada sırada beyaz lekeli olabilen berrak ve esneyen akıntılarında bir artış olduğunu gözlemlerler. Yumurtlama sırasında östrojen seviyesi vücutta artar, ve rahim boynu bezelerinin berrak ve sulu bir sıvı salgılamasına neden olur. Adet döneminden önce, döngünün sonunda ve döngünün başlangıcında gelen yoğun ve beyaz akıntı da oldukça normaldir. 6. 6
  Allah razi olsun kardeslerimmm coook mutlu oldum sizlerle tanistigima 7. 7
  ALLAH senden de razı olsunam ceşitleri,  am çeşitleri nelerdir,  am çesitleri,  vajinal akıntı çeşitleri,  vajina am çeşitleri,  akıntı çeşitleri,  am akintisi