Kadın ve Çocuk Sağlığı ve Kadın Sağlığı Forumundan Yumurtlama ilaçları yumurtalık (over) kanseri riskini arttırır mı ? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Yumurtlama ilaçları yumurtalık (over) kanseri riskini arttırır mı ?

  Reklam
  Over kanseri göreceli nadir bir hastalıktır. Genç bir kadının yaşamı boyunca bu hastalığa yakalanma riski % 1.5 cıvarındadır. Genetik eğilim ve beslenme alışkanlıklarının over kanseri üzerinde etkisinin olduğu bilinmektedir. Son yıllarda yapılmış olan bazı bilimsel çalışmalar, kısırlık tedavisinde kullanılan bazı ilaçların yavaş seyreden bazı over kanserlerinin gelişmesini artırdığını gösterse de tersini söyleyen araştırmacılar da vardır. Ancak gebe kalamayan kadınlarda zaten yumurtalık kanseri daha sık görülmektedir. Her gebeliğin kadında over kanseri ihtimalini azalttığı bulunmuştur (Birinci gebelik sonrasında örneğin bu risk % 25 oranında azalmaktadır). Yapılan hiç bir epidemiolojik çalışmada yumurtlamayı uyarıcı ilaçlar ile yumurtalık kanseri arasında direk ve mutlak bir ilişki gösterilmemiştir. Bu konuda yapılan çok geniş bir çalışmada bu tür ilaçlar ile 1964 - 1974 yılları arasında tedavi edilen 2600 kadın ortalama 12 yıl takip edilmişler ve yumurtlamayı uyarıcı ilaçlar ile over kanseri arasında bir ilişki gösterilmemiştir. Yine de yumurtlama ilaçları rastgele, sınırsız ve kontrolsuz kullanılmamalıdırlar.

  (alıntı)


  Paylaş
  Yumurtlama ilaçları yumurtalık (over) kanseri riskini arttırır mı ? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Over kistleri çok nadir olarak görülmektedir.Bu kistlerden korunma yöntemleri arasında doğal beslenme gelmektedir.Kadınların hassas bir yapıda olduklarını düşünecek olursak onların yaşamları da kistler üzerinde etkili olmaktadır.