Kadın ve Çocuk Sağlığı ve Kadın Sağlığı Forumundan Stresten Kurtulmanın Yolları Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Stresten Kurtulmanın Yolları

  Reklam
  Stresten kurtulmanın 7 yolu
  Stresten kurtulmanın yolları

  Stres kuşkusuz çağın en büyük sorunlarından biri. İş hayatı, trafik, mali sorunlar, sürekli gergin insanlar... Bunlardan gerçekten derin nefes alıp kurtulmak mümkün. Stresten kaçınmak için birçok yerde uygulayabileceğiniz 7 basit öneri.

  EL MASAJI
  Geleneksel Çin tıbbına özel bir yöntem; hoku. Buna göre elin baş parmakla işaret parmağı arasındaki iç kısmına bastırmak da stresi azalttığı kanıtlanmış bir yöntem.

  Hong Kong Polytechnic Üniversitesi'ne göre 30 saniye baskı uygulamak vücuttaki gerginliği yüzde 39 azaltıyor.

  LAVANTA
  Japon araştırmacılara göre lavantayı koklamak anksiyete için adeta bir panzehir. Işıkları kapatın ve lavanta kokulu bir mum yakın.

  YARDIM EDİN
  Araştırmalar gösteriyor ki yardımlar yapan, gönüllü olarak vakıflarda çalışan insanlar stresten daha uzak yaşıyor.

  MÜZİĞİN SESİNİ AÇIN
  Anksiyete mi yaşıyorsunuz? En sevdiğiniz müziği açın ve kendinizi vererek bir kaç dakika dinleyin.

  Maryland Üniversitesi'nden araştırmacılar kişinin sevdiği müzikleri dinlemesinin kan basıncını düşürdüğünü söylüyor. Sevdiğiniz bir müziği dinlemek sadece sizi rahatlatmıyor, kalbinize de iyi geliyor

  TATLI BİR ŞEYLER PİŞİRİN
  Canınız tatlı bir şeyler çektiyse tabii ki sınırı aşmadan kendinizi ara sıra ödüllendirebilirsiniz. Yine Japon araştırmacılara göre kendi tarifinizi kullanarak bir şeyler pişirmek, ikram etmek ve yemek vücudunuzu rahatlatıyor.

  BIRAKIN GİTSİN

  Kadınların yüzde 85'i ağladıklarında rahatladıklarını söyler. Bu yüzden ağlamak iyidir ama bunu en ufak sıkıntıda gelenek haline dönüştürmeyin.

  DEĞİŞMEYEN KURAL: EGZERSİZ
  Stresten kurtulmak, ruh sağlığı için, beden sağlığı için değişmeyen en temel kurallardan biri: egzersiz. Egzersiz yapmak serotonin hormonu salgılanmasına neden olur, enerji verir ve stresi yenmenize


  Paylaş
  Stresten Kurtulmanın Yolları Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Günümüzde stresten kurtulmak biraz zor olabilir. Ancak elimizden geldiğince kendimize zaman ayırmalı ve hoşumuza giden bir şeyler yapmalıyız. Beslenmemize dikkat etmeli ve spor yapmalıyız.