Kadın ve Çocuk Sağlığı ve Kadın Sağlığı Forumundan 'Kronik yorgunluk sendromu' Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  'Kronik yorgunluk sendromu'

  Reklam
  Stres, bazı bedensel hastalıkları da beraberinde getiriyor. Bunlardan biri de ''kronik yorgunluk sendromu''...

  Son yıllarda yaşam koşullarındaki değişmelerin stresli ortamları artırdığına dikkat çeken uzmanlar, buna bağlı olarak hastalıkların da arttığını ifade ediyorlar.
  Türkiye Endokrinoloji ve Metobolizma Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Fahrettin Keleştimur, Avrupa ülkelerinde uzun yıllardır bilinen kronik yorgunluk sendromunun, son yıllarda Türkiye'de de tanınmaya başlandığını kaydetti. Keleştimur, ''Türkiye bu sendromu yeni yeni tanımaya başladı. Bu nedenle kesin rakamlar bilinmemekle birlikte yaygın olduğunu düşündüğümüz bir hastalık'' dedi.

  Keleştimur, kronik yorgunluk sendromunun nasıl ortaya çıktığı konusunda çok sayıda teori bulunduğunu belirterek, şöyle konuştu:
  '
  'Viral enfeksiyonlar ve bazı aşılar sonrasında ortaya çıktığı yönündeki bulgular değerlendiriliyor. Kronik yorgunluk sendromuna yakalanan kişi, günlük hayattaki fiziksel aktivitelere yerine getirmez, işine gidemez, hatta ileri aşamalarda yatağından kalkamaz olur. Sürekli bir yorgunluk ve bitkinlik hali hisseder, bununla birlikte hafif ateş ve boğaz ağrıları başlar.''

  Depresyonla karıştırılmamalı
  Keleştimur, kronik yorgunluk sendromunun depresyonla karıştırılmaması gerektiğine dikkati çekerek, ''Bu hastalarda zamanla ruhsal bozukluklar ve özellikle depresyon oluşabilir. Ancak bu depresyonu olan herkes de kronik yorgunluk sendromu var anlamına gelmemelidir'' dedi.

  Stresin yaşamın bir parçası haline geldiğini belirten Keleştimur, şöyle devam etti:

  ''Stressiz bir yaşam düşünmek maalesef mümkün değil. Stresi kontrol etmeyi bilmeliyiz. Herkesin bir stres eşiği var, bu eşiği aşmamak gerekiyor. Düzenli hayat tarzı, hafif fiziksel egzersizler, ve ideal kiloyu korumak da kronik yorgunluk sendromu ve benzeri rahatsızlıklardan korunmak için uygulanması gereken temel kurallardır.'  Paylaş
  'Kronik yorgunluk sendromu' Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bilgiler için Allahım razı olsun inşallah..