Kadın ve Çocuk Sağlığı ve Kadın Sağlığı Forumundan Televizyon önüne geçerken iki kere düşünün! Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Televizyon önüne geçerken iki kere düşünün!

  Reklam
  Örgü örmek, kitap okumak hatta bilgisayarda oyun oynamak bunamayı geciktiriyor, televizyon seyretmek ise hafıza kaybına neden oluyor

  ABD’de yapılan bir araştırma, örgü örmek, kitap okumak, hatta bilgisayar oyunu oynamanın bile bunama başlangıcını geciktirebileceğini ortaya koydu.

  BBC’nin internet sitesindeki habere göre Minnesota’daki Mayo Clinic hastanesinden araştırmacılar, hobilerin bunama başlangıcını geciktirdiğini, ancak televizyon karşısında vakit geçirmenin hafıza kaybı gibi sorunlar yarattığını belirledi.

  Araştırmada, 70 ila 89 yaşlarında, hatırlama sorunu yaşayan yaklaşık 200 kişi, bu sorunu yaşamayan bir grupla karşılaştırıldı. Araştırmacılar, katılımcılara son bir yıl içinde günlük faaliyetleri ve 50 ile 65 yaş arasında zihinsel olarak ne kadar aktif oldukları hakkında sorular sordu.
  Orta yaşta okuyan, oyun oynayan veya dikiş dikmek, örgü örmek gibi el sanatı ile uğraşanlarda hafıza kaybı riskinin yüzde 40 oranında azaldığı belirlendi. İlerleyen yaşlarda ise aynı faaliyetlerin bu riski yüzde 30 ila yüzde 50 oranında azalttığı sonucuna varıldı.

  Araştırmada ayrıca günde 7 saatten az televizyon seyredenlerin, ekran karşısında daha fazla oturanlardan yüzde 50 oranında daha az hafıza kaybına uğradığı sonucuna varıldı.

  Alzheimer Derneği yetkilisi Sarah Day ise gelecek 10 yılda bir milyon insanın bunama yaşayacağını, dolayısıyla bunamayı önlemenin yollarını bulmanın çok önemli olduğuna dikkati çekti. Day, "Beyninize egzersiz yaptırmak için yap-boz yapmak, bulmaca çözmek, hatta yeni bir dil öğrenmek eğlenceli olabilir" diye konuştu.


  Paylaş
  Televizyon önüne geçerken iki kere düşünün! Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  çok sağolun,çok önemli bir konu bu.yüce rabim sizden razı olsun..zaten televizyonu hiç açmıyorum,dizi hastası olanlarada çok şaşırıyorum.küçük oğlumun bile televizyona bakmasını ve ona alışmasını hiç istemiyorum.bu faydalı konu için çok teşekkür ederim....


  (şu andaki aklım olsun televizyonu hiç almazdım eve,,,televizyon yüzünden ne kadar çok değerlerimiz,muhabbetler yok olmaya mahkum oldu maalesef.) 3. 3
  Alıntı zeynep1819 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  çok sağolun,çok önemli bir konu bu.yüce rabim sizden razı olsun..zaten televizyonu hiç açmıyorum,dizi hastası olanlarada çok şaşırıyorum.küçük oğlumun bile televizyona bakmasını ve ona alışmasını hiç istemiyorum.bu faydalı konu için çok teşekkür ederim....


  (şu andaki aklım olsun televizyonu hiç almazdım eve,,,televizyon yüzünden ne kadar çok değerlerimiz,muhabbetler yok olmaya mahkum oldu maalesef.)
  Gerçekten öyle Zeynep kardeş,haklısın valla.Paylaşım için sağolun Allah razı olsun..