Kadın ve Çocuk Sağlığı ve Kadın Sağlığı Forumundan Dikkat çekme tutkusu hastalık! Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Dikkat çekme tutkusu hastalık!

  Reklam
  ''Dikkat çekme hastalığı'' ilgi bekleyen ve fark edilmek isteyen kadınlarda daha fazla görülüyor.

  Prof. Dr. Asena Akdemir, İl Sağlık Müdürlüğünce düzenlenen "Psikiyatrik Aciller" konferansında, konversiyon bozukluklarının organik neden bulunmaksızın ortaya çıkan bayılma, felç olma ve duyu kaybı gibi nörolojik bir durum olduğunu belirtti.

  "Dikkat çekme hastalığı" olarak da bilinen konversiyon rahatsızlıklarının gelişmiş ülkelerde ve eğitim düzeyi yüksek kişilerde daha az görüldüğünü ifade eden Prof. Dr. Akdemir, bu hastalara kesinlikle "Senin bir şeyin yok" denilmemesi gerektiğini kaydetti.

  Konversiyon bozukluğu olan kişilerin genellikle kalabalık yerlerde ve kendisine ilgi gösterilmediği durumlarda fenalaştığını belirten Prof. Dr. Akdemir, şöyle konuştu:

  "Bozukluk kadınlarda daha fazla görülüyor. Örneğin, futbol maçının olduğu gün, konversiyon bozukluğu teşhisi ile hastaneye birçok kadın kaldırılıyor. Bunun en büyük nedeni, erkeklerin maç izlediği sırada eşine ilgi göstermemesi, onu dikkate almaması. Rahatsızlık, ilgi bekleyen ve fark edilmek istenen kadınlarda daha fazla görülüyor."

  Prof. Dr. Akdemir, konversiyon bozukluğunun çok ciddi bir rahatsızlık olduğunu ve ciddi terapi gerektirdiğini söyledi.  Paylaş
  Dikkat çekme tutkusu hastalık! Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  bu konuyu bu kadar ayrıntılı ve çok ciddi bir rahatsızlık olarak bilmiyordum açıkcası.paylaşım için Allah razı olsun sağolasınız inşallah..