Kadın ve Çocuk Sağlığı ve Kadın Sağlığı Forumundan Kadın Hastalıkları-Tüp Kanseri Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kadın Hastalıkları-Tüp Kanseri

  Reklam
  Tüp Kanseri

  Çok az görülen bir kanser türüdür. Tüm kadın genital kanserlerinin %0.3 ünü oluşturu. Tubal kanser daha çok yumurtalık, rahim içi , mide bağırsak sistemi veya meme kanserine ikincil gelişir. Tek başına tüplerden gelişen kanserler nadirdir. Genelde 50-60 lı yaşlarda görülür. Nedenleri pek bilinmemektedir.

  Bulgu ve belirtiler;
  • Ani, aşırı miktarda vaginal akıntı
  • Kasık ağrısı
  • Kasıkta kitle
  Bu bulgular ancak hastaların %15’ inde görülür. Tubal kanserde en sık vaginal akıntı veya kanama görülür. Muayenede %60 hastada kitle tespit edilebilir. Ultrasonografide özel bir sosis görünümü tanımlanmıştır. Ancak yumurtalık kanseri gibi sinsi seyreden az ve geç bulgu veren bir hastalıktır. Tanı konduğunda hastaların %80 ‘inde kanser tüpler dışına, komşu veya uzak organlara ytayılmıştır. Klinik ve biyolojik olarak yumurtalık kanserine çok benzer. Bu yüzden benzer şekilde tanımlanır, tedavi ve takip edilir.
  TEDAVİ
  Cerrahi, tanı ve tümörü mümkün olduğunca çıkarıp kitleyi küçültmek ve evreleme yapmak için şarttır. Radyoerapi (ışın) ve kemoterapi (ilaç ) uygulanabilir. 5 yıllık yaşam şansı %40 dır.


  Paylaş
  Kadın Hastalıkları-Tüp Kanseri Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kadınların tüplerinde meydana gelen kanser türleri genellikle ışın tedavisi ile tedavi edilmeye çalışılmaktadır.Fakat önemli olan erken teşhis edebilmektir.tüp kanseri