Kadın ve Çocuk Sağlığı ve Kadın Sağlığı Forumundan Kadın sağlığı için yapılması gereken testler Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kadın sağlığı için yapılması gereken testler

  Reklam
  Kadın sağlığı için yapılması gereken testler

  Sevgili hemcinslerim, biz kadınlar ruhen fedakar bir yapıya sahip olduğumuz için, yakınlarımızın en küçük rahatsızlıklarında bile endişe eder ve dokdor muayenesi için gereken baskıyı ve uygulamaları yaparız. Peki ya söz konusu kendi sağlığımz olunca neden kulak ardı yaparız. Oysa ki kadın hastalıkları çok yaygın ve kadınsal sağlık için bu tetkik ve testlerin önemini bilip, bu bilgilere uymalıyız.


  Kadın sağlığı için yılda bir kez mutlaka bu testleri yaptırmak gerekiyor. Bazı hastalıklar yaş tanımıyor, o yüzden kaç yaşında olursanız olun, sağlığınız için bu on testi testi mutlaka yaptırın.
  Mamografi Göğüslerinizi kendinizde elle kontrol edebilirsiniz fakat 20 yaşından itibaren iki üç yılda bir, 40 yaşından itibaren ise yılda bir kez mutlaka mamografi yaptırmak gerekiyor.
  Tonometre ile glokom kontrolü Göz tansiyonu, gözleri kör edebilen bir rahatsızlık. 30 yaşından itibaren yılda bir kez mutlaka tonometre ile retina kontrolü yaptırmak gerekiyor.
  Eforla kalp koontrolü 10 dakika kadar kısa süren EKG özellikle 30lu yaşlarda başlamalı ve 40 lı yaşlarda yılda bir kez yaptırılmalı.
  Smear ile rahim ağzı kanseri kontrolü 18 yaşından itibaren, aktif cinsel hayatı bulunan her kadının, yılda bir kez mutlaka pap smear testi yaptırması gerekiyor.

  Vajinal Ultrason Yumurtalıkları ve rahimi kontrol edebilmek ve herhangi bir rahatsızlığı erken teşhis edebilmek için her kadının yılda bir kez vajinal ultrason yaptırması gerekiyor.
  Cilt muayenesi Yılda bir kez mutlaka iyi bir dermatoloji uzmanına görünmek gerekiyor. Dijital dermatoskopi ile hem cilt kanseri hem de ciltle ilgili çoğu soruna erken teşhis getirilebiliniyor.
  Kan tahlilleri Saç dökülmesinden kilo almaya uykusuzluğa halsizliğe ve depresyona kadar, kadınların sıkılıkla karşılaştığı sorunların temelinde kan değerleri yatabiliyor. 20 li yaşlardan itibaren yılda bir kez mutlaka kan tahlilleri yaptırmak gerekiyor.
  Kemik yoğunluğu ölçümü Özellikle menopoz döneminde kemik erimesi riski göz önüne alınarak mutlaka kemik yoğunluğu ölçümü yaptırılmalı.
  Tükürük testi Çocukluk döneminde başladığımız diş kontrollerimize yılda bir kez de tükürük testi eklenmeli ve ükürüğün kimyasal ve mikrobiyolojik yapılarına bakılmalı.
  Kolonoskopiyle kolon kanseri kontrolü Özellikle 50 yaş ve üzerinde risk çok büyük. Kolon kanseri en sık görülen kanser türleri arasında üçüncü sırada. Yılda bir kez mutlaka tomografi çektirilmeli ve kolonoskopiyle kolon kanseri kontrolü yaptırılmalı.


  Paylaş
  Kadın sağlığı için yapılması gereken testler Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kadın hastalıklarından korunmanın bir diğer yolu da düzenli aralıklar ile doktora gitmek ve kontrolleri yaptırmaktır.Kan testleri rahim ağzı testleri ve mamografi gibi görüntüleme cihazları ile yapılmalıdır.kac senede bir kemik olcumu testi yapilir