Kadın ve Çocuk Sağlığı ve Kadın Sağlığı Forumundan Adet Bozukluğu Nedir - Düzensin Regl - Düzensiz Adet Dönemleri Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Adet Bozukluğu Nedir - Düzensin Regl - Düzensiz Adet Dönemleri

  Reklam
  Adet Bozukluğu Nedir - Düzensin Regl - Düzensiz Adet Dönemleri

  Ortalama olarak kadınlar her dört haftada bir adet görürler ve kanama 3-5 gün sürer. Ancak her kadın bu ortalamaya girmez. Bazı kadınlarda kanama 3 haftada bir ve bazı kadınlarda da 35 günde bir meydana gelir. Bunlar da normaldir.

  Adet kanaması her zaman sancılımı olur Adet kanaması sırasında bir miktar sancı ve kramp normal olabilir, ancak aşırı sancı normal değildir. Yataktan çıkamayacak, okula veya işe gidemeyecek kadar sancınız varsa doktora gidin. Sancılı ve ağır kanamalı adet gören, cinsel ilişki sırasında veya büyük aptes yaparken sancılanan kadınlarda çok yaygın bir hastalık olan endometriosis olabilir. Bu; rahim zari veya adet kanından gelen parçaların karın boşluğuna kaçarak başka organlar üzerinde bulunmasıdır. hastalık genç kızlarda veya her yaştaki bayanlarda görülebilir. Bu hastalık ayrıca kısırlığın da yaygın bir nedenidir.
  Adet görmemek ne demektir Gebelik ilk akla gelen nedendir, ancak başka nedenler de olabilir. Yeni adet görmeye başlayan ergenlik çağındaki kızların adetleri düzensiz olabilir. Bazen stres veya seyahat nedeni ile meydana gelen hormonal dengesizlik normal adet devresini geçici olarak etkiler. Doğum kontrol hapını bırakmak da 1-2 ay adet görmemeye neden olabilir. 3-5 ay adet görmeyen kadınlarda yumurta üretimi durmuş demektir ve kısırlık sorunları olabilir. Tanı için doktora gidin.
  Kanama neden normalden daha fazla olur Tampon veya pedinizi her iki saatte bir değiştirmek zorunda kalıyorsanız, ağır kanamalı bir adet görüyorsunuz demektir. Nedeler arasında endometriosis, kanser olmayan tümörler veya doğum kontrol için takılan rahim içi araç sayılabilir. Gününden geç gelen ağır kanamalı bir adet, çocuk düşürme belirtisi olabilir. aşırı kanama verdiği sıkıntı yanında kansızlığa da neden olabilir.
  Paylaş
  Adet Bozukluğu Nedir - Düzensin Regl - Düzensiz Adet Dönemleri Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Her kadının kendine has adet düzeni vardır. Bazı kadınlar erken olurken bazıları da daha geç zamanlarda adet görürler. Eğer her ay aynı düzende oluyorsa sorun yoktur. Ancak bazen erken bazende geç oluyorsa sorun olabilir. Bir kadın doğuma gitmekte fayda vardır.regl bozuklukları,  kadin saglik adet bozukluk