Kadın ve Çocuk Sağlığı ve Kadın Sağlığı Forumundan Rahim Ağzı Kanseri - HPV Virüsleri - Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Rahim Ağzı Kanseri - HPV Virüsleri - Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi

  Reklam
  Rahim Ağzı Kanseri - HPV Virüsleri - Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi


  Rahim ağzı kanseri genellikle HPV virüslerine bağlı olarak oluşmaktadır. Bu virüs genital bölgede siğillerin oluşmasına da neden olmaktadır. HPV virüslerinin %15-20’si kansere yol açmaktadır. Genital bölgede siğillere neden olan virüsler kansere neden olan virüsler ile aynı değildir.

  Kadınlar Rahim Ağzı Kanserine Dikkat

  HPV virüslerinin kanser öncesi dönemde saptanması oldukça önemlidir. Genital bölgedeki siğiller, cinsel yolla bulaşan rahatsızlıklar rahim ağızı kanseri riskini arttırır. Virüs birçok farklı yolla yayılır. Cinsel yolla bulaşan HPV’ler cinsel yolla bulaşan rahatsızlıklara neden olur. HPV virüslerin cinsel dışı yolla da bulaşması mümkündür. Kalıtsal özellikle ve özel bölgelerde deri teması da virüslerin yayılmasına neden olabilir. Rahim ağzı kanserine karşı yapılması gerekenler şunlardır:

  1.Düzenli olarak pap smear testi yaptırın. Pap smear testi içinizin rahat olmasını sağlayacaktır.

  2. Sağlıklı bir yaşam da rahatsızlığın önlenmesi için önemlidir. Düzenli olarak egzersiz yapmak, sigara içmemek ve düzenli olarak medikal kontroller yaptırmak rahim ağzı kanseri riskini azaltır.

  3. Gardasil ve cervarix gibi bazı aşılar HPV virüslerinin önlenmesine katkıda bulunur. Bu nedenle aktif seks yaşamı bulunan kişilerin bu aşıyı yaptırması oldukça önemlidir.  Paylaş
  Rahim Ağzı Kanseri - HPV Virüsleri - Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Rahim ağzı kanserlerini anlamak ve içinizin rahat olması için düzenli olarak testleri yaptırmak gerekmektedir.Bu testler arasında halk arasında siber testi olarak bilinen test vardır.