Kadın ve Çocuk Sağlığı ve Kadın Sağlığı Forumundan Kadınlar İçin Faydalı Gıdalar - Kadınların Vitamin Takviyeleri Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kadınlar İçin Faydalı Gıdalar - Kadınların Vitamin Takviyeleri

  Reklam
  Kadınlar İçin Faydalı Gıdalar - Kadınların Vitamin Takviyeleri
  Kadınlar vitamin takviyeleri alırken kendi hormonsal değişikliklerini dengelemeye yardımcı takviyeler seçmeye özen göstermelidir. Bazı bitkisel vitamin takviyeleri kadınlar çin oldukça faydalı olabilir. Kullanılacak vitamin takviyelerinin doğru miktarlarda besin değeri içermesi kadın sağlığı açısından oldukça önemlidir. Kadınlar bağışıklık sisteminlerini destekleyici vitamin takviyelerine daha ağırlık vermelidir.

  Kadınlar İçin Faydalı Vitaminler

  Kadınların vitamin takviyelerini seçerken ilk dikkat etmeleri gereken nokta yaş ve hormonsal dengedir. 30 yaşlarındaki kadınların hormonsal dengeleri 50 yaş civarındaki kadınlarınkinden farklıdır. Kadınlar aynı zamanda erkeklerden farklı besin değerlerine ihtiyaç duyarlar. Kadınlar genellikle östrojen ve testosteron seviyelerinin dengeleyici vitamin takviyelerine ihtiyaç duymaktadırlar.

  İşte kadınların kullanması gereken bazı vitaminler ve miktarları şöyledir. Kadınlar günlük 5.000 birim (uluslararası birim) A vitaminine ihtiyaç duyarlar ve bunun en az %20’si beta krotenlerden oluşmalıdır. A vitamini kemik ve dokuların sağlıklı olarak gelişebilmesi için oldukça gerekli bir vitamindir. Ayrıca A vitamini göz ve diş sağlığı açısından da önemlidir. D vitamini kemik ve diş oluşumunda oldukça gerekli bir vitamindir. Kadınlar özellikle kemik erimesi rahatsızlığına karşı bol miktarda D vitamini almalıdır. Ayrıca yapılan araştırmalar D vitaminin kolon kanserini ve romatizmayı önlemede de etkili olduğunun göstermiştir. 20-50 yaş arasındaki kadınlar 200 birim, 50-70 yaş arası kadınlar 400 birim ve 70 yaş üstü kasınlar 600-800 birim D vitaminine ihtiyaç duyar.

  E vitamini kadınlar için önemli bir antioksidandır. Kadınlar yaşlarına göre yaklaşık olarak 400-800 birim arası D vitaminine ihtiyaç duyar. E vitamini kadınlarda üreme salığı açısından da büyük önem taşır. Ayrıca E vitamini saç ve tırnakların sağlıklı gelişimini sağlar. Araştırmacılar E vitamininin kalp rahatsızlıklarını ve katarak gibi rahatsızlıkları da önlediğini iler sürmektedir. Kanın pıhtılaşmasını sağlayan K vitamini aynı zamanda kemiklerin gelişimine yardımcı olur ve kadınlarda kalp rahatsızlıklarını önlemeye katkıda bulunur. Kadınlar günlük 90 mcg K vitaminine ihtiyaç duyar.

  Folik asit özellikle hamilelik dönemindeki kadınlar için büyük önem taşır. Folik asit erken hamilelik döneminde doğum kusurlarının önlenmesine katkıda bulunur. Ayrıca anemiye karşı etkili olan folik asit normal hücre gelişimine de yardımcı olur. Kadınlar günlük 400 mcg folik aside ihtiyaç duyar. Bu miktar hamile kadınlarda 600 mcg ve emzirme dönemindeki kadınlarda 500 mcg’dir. C vitamini kadınların bağışıklık sistemini geliştirmede oldukça etkilidir. C vitamini vücudun hızlı iyileşmesine yardımcı olan en önemli vitamindir. Kadınlar günlük 75 mg C vitaminine ihtiyaç duyar. Hamile kadınlar ise yaklaşık olarak günlük 85 mg C vitamine gerek duyar.

  B6 vitamini kadınlardaki hormonsal seviyenin korunması açısından önemlidir. Ayrıca kadınlarda bağışıklık sistemini geliştiren B6 vitamini beyin kimyasallarını da dengeler. Bunun yanı sıra B6 vitamini ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek kalp rahatsızlıklarını da önlemeye yardımcı olur. Alınması gereken günlük B6 vitamini miktarı 2 mg civarındadır. B12 vitamini sinir sistemi faaliyetleri açısından gerekli bir vitamindir ve hafızaya yardımcı olur. Depresyona da iyi gelen B12 vitamini günlük tüketim miktarı 2.4 mg civarında olmalıdır.  Paylaş
  Kadınlar İçin Faydalı Gıdalar - Kadınların Vitamin Takviyeleri Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kadınların dengeli yeterli ve doğal beslenmeleri önemlidir.Kadınların hastalıklardan korunması için vitaminlere de dikkat etmesi gerekmektedir.Özellikle C vitamini takviyesi yapmak gerekir.40 yaş üstü kadınların kullanması gereken vitaminler,  40yaşında kadınların hangi vitaminleri,  40 yaşında alınması gerekli vitaminler,  40 yaş üzeri alınmesı gereken vitamin vemineraller,  40 yaş üstü vitamin takviyesi,  40 yaş kadın vitamin,  kadınların kullanması gereken vitaminler