Kadın ve Çocuk Sağlığı ve Kadın Sağlığı Forumundan Jinekolojik Muayene Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Jinekolojik Muayene

  Reklam
  Jinekolojik muayene genelde rahatsızlık duymanıza ve stres yaşamanıza neden olan tatsız bir durumdur. Her kadın jinekolojik muayene masasına yatarken gerginlik duyar ve bu normal bir histir. “Muayene olmasam olmaz mı?”, “Başka bir şekilde muayene masası yok mu?” gibi sık sorulan sorular muayenenin verdiği rahatsızlık hissini anlatır niteliktedir. Eğer doktorunuzla aranızda güven ve rahatlık oluşmuşsa muayenenin vereceği rahatsızlık azalır. Bu yüzden muayeneden önce doktorunuzla mutlaka yeterince ve açık şekilde görüşün ve endişelerinizi anlatın, sizi rahatlatacaktır.
  Kadınlar hayatlarının belli döneminde ya bir şikayetleri olduğu için ya da yıllık rutin muayenelerini yaptırmak için mutlaka bir jinekologa başvururlar. Bu muayene kadınlarda korku ve endişe uyandır. İlk kez jinekologa başvuran kadınlar için bu muayene korkusu daha da büyüktür. Bu yüzden pek çok kadın yıllık olağan muayenelerine gitmeye yebilir ve pek çok kadın da şikayetleri olmasına rağmen doktora başvurmayı geciktirebilir. Bu yüzden, jinekolojik muayene gittiğinizde sizi nelerin beklediğini öğrenmek daha az endişe duymanızı sağlayabilir.
  Amaç
  Jinekolojik muayenede amaç, var olan sorununuzu çözümünü bulmak ve sağlığınızı korumak için yıllık olağan kontrolünüzü yaptırmaktır. Her kadın herhangi bir şikayeti olsun veya olmasın mutlaka yılda bir kez muayene olmalıdır. Bu rutin muayene birçok hastalığın kanserler de dahil olmak üzere erken yakalanmasını ve tedavisinde son derece önemlidir.
  Ne Zaman Yapılmalı?
  İdeal olarak adet kanamasının olmadığı herhangi bir günde yapılması önerilir. Ama herhangi acil bir şikayet ( ağrı, kanama fazlalığı vs) varken adetli iken de yapılabilir. Doktorunuz adetli iken muayenenizi yaptıktan sonra adetsiz bir döneminizde sizi kontrole çağırabilir. Muayeneye gelmeden 1-2 gün öncesine kadar ilişkiye girilmemelidir( acil durumlar hariç).
  Öykü (Anamnez)
  Muayeneye başlamadan önce doktorunuz sizi selamlar ve size anamnez dediğimiz sizi
  tanımak, probleminiz hakkında ön bilgi edinmek için bazı sorular sorar. Bu görüşme jinekolojik muayene odasından farklı bir odada yapılır. Bu sırada doktorunuza söylediğiniz her şey doktorunuzla sizin aranızda kalır. İzniniz olmadığı takdirde bu bilgiler eşiniz dahil olmak üzere hiç kimseye söylenmez. Ayrıca eğer doktorunuzla yalnız görüşmek istiyorsanız bunu talep edebilirsiniz.  Paylaş
  Jinekolojik Muayene Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kadınların özellikle erkek doktorlara gitmeye çekindikleri bir durumdur.Bu muayene aslında kadınlar için oldukça önemlidir.Eski geleneksel muayene yerine artık görüntüleme cihazları kullanılmaktadır.vajinal ultrasondan sonra gusül gerekir mi ,  vajinal ultrason gusül abdestini bozar mı,  alttan ultrason gusül gerektirirmi,  kadin doktoruna gitmek gusül gerektirirmi,  vajinal muayeneden sonra gusul gerekirmi,  alttan muayene gusül gerektirirmi,  vajina muayenesi gusül gerektirirmi