Kadın ve Çocuk Sağlığı ve Kadın Sağlığı Forumundan Kandida Enfeksiyonu İle İlgili Bilinmeyenler Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kandida Enfeksiyonu İle İlgili Bilinmeyenler

  Reklam
  Kandida Enfeksiyonu İle İlgili Bilinmeyenler

  Kandida enfeksiyonunun bir diğer adı da genital mantar enfeksiyonudur. Enfeksiyona neden olan mantarın adı Kandida olduğu için rahatsızlık Kandida enfeksiyonu olarak adlandırılmıştır. Hepimizin vücudunda Kandida mantarı bulunmaktadır; fakat bazı durumlarda bu mantarlar aşırı büyüme gösterir ve enfeksiyona neden olur. Sıcak ve nemli alanlar Kandida mantarının aşırı büyüme göstermesi için elverişli bölgelerdir. İşte bu nedenle Kandida mantarı en çok vajina ve ağız bölgelerinde çoğalır.  Kimler Kandida enfeksiyonu kapar?

  Kandida mantarı vajinal kaşıntı ve yanmalara neden olur. Kandida enfeksiyonu her kadında görülebilir. Buna karşılık diyabet rahatsızlığı olan, hamile olan ve adet döneminde olan kadınlarda Kandida enfeksiyonunun oluşması daha kolaydır.

  Kandida enfeksiyonunun nedenleri nelerdir?

  Kandida enfeksiyonuna neden olan birçok etken vardır. Vajinanın dengesini bozabilecek her etmen Kandida enfeksiyonuna yolaçabilir. Bu etmenler arasında kötü hijyen, kimyasal tahriş ediciler yer almaktadır.

  Kandida enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?

  Bazı durumlarda Kandida enfeksiyonunun teşhisi çok zor olabilir. Enfeksiyonun belirtileri vajinal akıntı, kaşıntı, yanma hissi ve vajinada yaralar olarak ortaya çıkabilir.

  Kandida enfeksiyonuna karşı nasıl bir tedavi uygulanır?

  Kandida enfeksiyonu hem reçeteli ilaçlarla hem de doğal ilaçlarla tedavi edilebilir. Reçeteli ilaç kullanmak için hastanın bir doktora başvurması gerekir. Aslında doğal çarelere başvuracak hastaların da ilk olarak bir doktora görünmeleri gerekir. Reçeteli ilaçlar hap veya vajinal fitiller şeklinde olabilir. Doğal çareler hem yan etkilere neden olmadığı hem de hastalığı tamamen yok ettiği için kadınlar tarafından daha sık tercih edilir.

  Kandida enfeksiyonunu önlemek için neler yapılmalıdır?

  Kandida enfeksiyonundan kurtulmanın en iyi yolu vajina bölgesinin temiz tutulmasıdır. Bunun dışında kadınlar vajinada iritasyona neden olabilecek ped, tampon ve tuvalet kadınlarından uzak durmalıdırlar.  Paylaş
  Kandida Enfeksiyonu İle İlgili Bilinmeyenler Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kadınların bir çoğunda enfeksiyon sorunları olmaktadır.Bunlar arasında üşütmeler gelmektedir.Kadınların kendilerine çok dikkat etmesi gerekmektedir.Bunlara dikkat edilmediği takdirde mantar yada diğer bakteriler oluşabilmektedir.kandida enfeksiyonu nedir,  kandidamantari,  candida idrar yolu enfeksiyonu