Kadın ve Çocuk Sağlığı ve Kadın Sağlığı Forumundan Kadın Hastalıkları - Yumurtalık (Over) Kistleri Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kadın Hastalıkları - Yumurtalık (Over) Kistleri

  Reklam
  Yumurtalık (Over) Kistleri

  Fonksiyonel (işlevsel, basit) kistler ya folikülün büyümeye devam etmesiyle (folikül kisti) veya oluşan sarı cismin gerilememesiyle (corpus luteum kisti) ortaya çıkarlar.
  İşlevsel kistler yumurtalıklarda üreme çağında en sık görülen kist türleridir.
  Folikül kisti, Yumurta kisti:
  ü Gençlerde en sık rastlanan kistlerin başında gelir. Gelişen yumurta hücresinin çatlamaması ve büyümeye devam etmesi nedeni ile olduğu düşünülmektedir. Büyüklükleri genelde 2-3 santimetredir, nadiren 5 santimetreyi aşar. Oldukça gergin ve içinde berrak sıvı içeren kistlerdir. Herhangi bir komplikasyon yaratmazlar.Ultrasonda folikül kistleri sıvı dolu,eşit yoğunlukta,yuvarlak görünümlü olup solid (sıvı dışı yapı) komponent içermez.
  ü Nedeni tam bilinmemektedir, ancak kabul edilen bazı teoriler vardır. Kronik iltihap gibi yumurtalıklara giden kan miktarının arttığı durumlarda foliküllere ulaşan hormon miktarlarının normalden fazla olması nedeni ile gelişebileceği kabul gören oluş mekanizmasıdır. Başka bir olası neden ise beyinden salgılanan yüksek gonadotropin hormonu varlığında (FSH,LH) overlerin olması gerekenden fazla uyarılması neticesinde ortaya çıktıklarıdır. Gonadotropin miktarı normal sınırlarda olsa dahi bunların salgılanış şekillerinde meydana gelen dengesizlikler de gelişmiş yumurta hücresinin çatlamasını engelleyebilir ve follikül kistine yol açabilir. Gonadotropinlerin salgılanış şeklini bozan pek çok etken olsada genelde altta yatan bir sebep bulunamaz.Stres bu etkenlerden biridir.
  ü Follikül kistleri genelde belirti vermezler. Patlaması yada kendi etrafında dönmesi ve akut batın tablosu yaratması yok denebilecek kadar azdır. Bazen östrojen hormonu salgılayarak adet düzensizliğine neden olabilir. Sıklıkla başka bir nedenle yapılan ultrason incelemesi esnasında fark edilen follükül kistleri, belirti verdiğinde en sık adet gecikmesine neden olur ve hastalar bu gecikme nedeni ile jinekoloğa müracaat ettiğinde fark edilirler.
  ü Follikül kistleri genelde kendiliğinden kaybolur ve tedavi gerektirmez. Üreme çağındaki kadınlarda saptanan ve 5 santimetreden küçük kistler takibe alınır.Hasta bir ay sonra yeniden muayeneye çağırılır. Kistin 1-2 adet dönemi sonrasında kendiliğinden kaybolması beklenir. Bazı zamanlarda kistin küçülmesini kolaylaştırmak için doğum kontrol hapları verilebilir. Burada amaç beyinden salgılanan gonadotropinleri baskılayarak yumurtalıklar üzerindeki uyarıyı ortadan kaldırmaktır.Tedaviye rağmen küçülmeyen yada büyüme gösteren kistlerde ameliyat gerekli olabilir. Bu kistler genellikle üreme çağındaki genç kadınlarda görüldüğü için ameliyat esnasında yumurtalığa zarar vermeden sadece kist çıkartılır.  Korpus (corpus) luteum kisti:

  ü Normalde her yumurtlamadan sonra yumurta hücresinin atıldığı doku farklılaşır ve korpus luteum adı verilen dokuya dönüşür.Korpus luteumun görevi olası bir gebelikte düşük olmadan gebeliğin rahme yerleşmesini sağlayan progesteron adı verilen hormonun plasenta fonskiyonel hale gelene kadar üretilmesidir. Bu doku zaman zaman içinde sıvı birikmesi nedeni ile kistleşebilir. Genelde 3-4 cm büyüklüğündedir.Bu kistler folikül kistlerinden daha büyük olmaya meyillidirler ve genellikle ilk saptandıklarında bir mandalina büyüklüğünde olup takip sürecinde daha da büyüyebilirler.
  ü Hormon salgılaması olduğu için adet rötarına yol açabilir. Kist içine kanama olursa kasıklarda ağrı görülebilir. Bazen patlayıp karın içine kanamaya yol açabilir. Bu durumda dış gebelik ile karıştırılabilir.
  ü Herhangi bir komplikasyon gelişmediği durumlarda tedavi gerektirmez.Folikül kistlerinde olduğu gibi kendiliğinden veya doğum kontrol hapları yardımıyla kaybolmaları mümkün olmakla beraber bu süreç folikül kistlerine göre daha uzun olabilir.

  İnklüzyon kisti:

  Sıklıkla rahim ameliyatı esnasında rastlanan fonksiyonel olmayan bir kisttir.Çoğu mikroskopik boyuttadır. Hiçbir belirti vermez ve ultrasonda da fark edilemez. Muhtemelen her yumurtlamadan sonra yumurtalık cidarının bütünlüğünün bozulmasını takiben iyileşme döneminde doku içerisinde germinal epitel adı verilen hücre türünün hapsolmasından kaynaklanmaktadır. Bazı araştırmacılar bu kistçiklerin uzun dönemde habis değişime uğrayabileceğini ve yumurtalık kanserinin öncülü olabileceğini iddia etmektedirler.

  Teka-lutein kisti (Gebelikte Kist) :

  Aşırı hormon salgısına bağlı olarak ortaya çıkar.Erken gebelikte görülür. Hemen hemen her zaman çift taraflıdır ve 10 cm kadar büyük olabilirler. Sıklıkla kısırlık tedavisi alanlarda görülür. Tedavide yatak istirahati ve takip gerekir. Bazı durumlarda cerrahi tedavi gerekli olabilir.

  Gebelik Luteoması:

  Gebelik esnasında görülen solid yapıda bir kitledir. Bazen 20 cm kadar büyüyebilir. Hastaların 4'te birinde fazla miktarda salınan erkeklik hormonuna bağlı olarak tüylenmede artış saptanabilir. Gebelik sona erdiğinde kendiliğinden geriler. Ancak diğer tümürlerden ayrımının yapılması gerekir.

  Polikistik over hastalığı (PCO):

  Yumurtalık kistlerinde anlatılmış olmasına karşın burada tek büyük bir kist değil çok sayıda ve milimetrik boyutlarda kistin yumurtalık içinde bulunması söz konusudur. PKO adı verilen durum herhangi bir nedenle yumurtlamanın uzun süreli olarak yarıda kalması sonucu oluşur. Her ay gelişerek çatlaması gereken folükül, gelişiminin belli bir aşamasında takılır ve ufak bir kist olarak yumurtalık dokusu içindeki yerini alır. Bu durum uzun süreli tekrarladığında yumurtalık içinde yan yana dizili çok sayıda kist oluşur. Bu nedenle hastalığa polikistik over adı verilir.  Paylaş
  Kadın Hastalıkları - Yumurtalık (Over) Kistleri Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kadınların bazılarında kistler olmaktadır.Yumurtalık kistleri kendi aralarında değişik cinsler göstermektedir.Bunların bir kısmı tehlike arz etmez iken bazıları ise tehlikeli olabilmektedir.yumurtalık büyümesi nedir,  yumurtalık büyümesi neden olur,  yumurtalıklar neden büyümez,  yumurtalık büyümesi,  yumurta neden buyumez,  yumurtalık büyümesi nedir tedavisi,  yumurtalik buyumesi nedir