Kadın ve Çocuk Sağlığı ve Kadın Sağlığı Forumundan Kadın Hastalıkları - Adet Gecikmeleri Ve Tedavisi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kadın Hastalıkları - Adet Gecikmeleri Ve Tedavisi

  Reklam
  Adet Gecikmeleri
  Normal siklus 21 günden kısa 35 günden uzun olamaz.Bu durumun dışındaki durumlar patolojiktir.Adet gecikmesi kavramı düzenli adet gören bir kadında farklı daha düzensiz adet gören kadında farklıdır. Her ay 28 günde bir adet olan kadında 3 günden fazla gecikme büyük ihtimalle gebelik veya stres yada daha nadir bir hastalık nedeniyle olurken adetleri 21-35 gün arası değişen kadınlarda yumurtlayamama yada hormonal faktörler daha çok sorumludur.Yine gebelik bu kadınlarda da akla gelmelidir.Doğurganlık döneminde adet gecikmelerine sık rastlanır. Cinsel yaşamı aktif olan ve bir korunma yöntemi kullanmayan kadında görülen adet gecikmelerinin en muhtemel nedeni gebeliktir. İkinci neden de herhangi bir şekilde o siklusta ovulasyon olmaması ve bu nedenle "dökülmenin" gecikmesidir. Düzenli adet gören bir kadında beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan gecikmenin bir diğer nedeni ise stres, iklim değişiklikleri, mekan değişiklikleri olabilir. Adt gecikmeleri senede 1-2 kere oluyorsa genellikle bir sorun teşkil etmez.Acak daha sık oluşuyorsa bu durum incelenmelidir.
  Aylık yada 3 aylık iğnelerle doğum kontrolü sağlanması da adet gecikmeleri ve düzensizliklerinin önemli sebeplerindendir..
  Ara kanamalar

  Doğurganlık döneminde sık görülür. Serviksteki enfeksiyonlar, myom adı verilen rahimdeki urlar ,rahim ağzı polipleri, spiral kullanımı en mutemel nedenler arasındadır.Ayrıca yumurtlama zamanına denk gelen günlerde karın ağrısı ve birkaç petlik kanama olabilir..
  Adetin fazla olması:

  Kanama 7 günden uzun ve kan miktarı 80 cc üzerinde ise aşırı adet kanaması(menoraji) söz konusudur.Yumurtlama olmaması en sık sebeptir.Spiral, aylık veya 3 aylık iğneler ,hormonlu ria lar yanlış ilaç kullanımı(örnek aspirin) doğum kontrol ve hormon ilaçlarının düzensiz ve yanlış kullanımı, sistemik kan hastalıkları(lösemi ,pıhtılaşma bozuklukları,trombositopeniler vs) bazen erken dönem düşükleri aşırı adet kanaması tarzı kanamalarla beraberdir.
  Adetin az olması:

  Adet kanamaları yaşla birlikte gittikçe azalırlar. 2 günden az süren yada iki petten az olan kanama adetin azalması olarak kabul edilir.Doğum kontrol hapları , sık ve sorunlu küretajlar başka bir hastalık nedeniyle yapılan kemoterapi, radyoterapi gibi uygulamalar adet kanamasını azaltabilir.
  Sık adet görme

  Hormonal dengesizlik ana nedendir.Ara kanamalarla karışabilir.Aynı nedenler buradada geçerlidir.
  Adet düzensizliğinin her türü hekim muayenesini gerektirir.Hormonlar vücudumuzun ince ayarlarıdır.Çok gerekmedikçe hormonlarla oynanmamalı rastgele hormon ilaçları hekim tavsiyesi olmaksızın kullanılmamalıdır.Ultrason ,kan tetkikleri,smear,gerekirse biopsi(parça alma) gibi yöntemlerle tanı tam olarak konulmalı işler şansa bırakılmamalıdır.
  Nasıl tedavi edilir?
  Tedavi altta yatan sebebe göre yapılır. Hormonal neden düşünülüyorsa hormon ilaçları verilir.Organik bir sebep varsa (myom kanser vs) tedavi genellikle cerrahidir.Enfeksionlar söz konusu ise tedavi uygun antibiotiklerle yapılır. Yine gebelik her durumda akla gelmeli varlığı yada yokluğu tedavi oncesi kesin olarak anlaşılmalıdır.

  Dr.Jinekolog


  Paylaş
  Kadın Hastalıkları - Adet Gecikmeleri Ve Tedavisi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kadınların adet düzensizlikleri arasında neden olarak en fazla hormonsal nedenler yatmaktadır.Bu nedenle doktora giden bayanlara hormon ilaçları verilmekte ve bu gecikmelerin düzene girmesi sağlanmaktadır.kadın aylık hastalıkları