Kadın ve Çocuk Sağlığı ve Kadın Sağlığı Forumundan Menopoza Bitkisel çözümler Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Menopoza Bitkisel çözümler

  Reklam
  MENOPOZA BİTKİSEL ÇÖZÜMLER

  Özellikle kadınların menopoz dönemini rahat geçirmeleri için adaçayı, civanperçemi gibi bitkilerden faydalanmalı gerekiyor.

  Kadınların menopoz dönemi sıkıntılarla dolu. Şifalı bitkilerin, bu konuda bir
  çok fayda sağladığı biliniyor.

  Bitkisel tedaviler her zamanki gibi popüler. Şifalı bitki dükkanlarını en çok ziyaret edenler de kadınlar. Çünkü kadın hastalıkları için bitkiler mucizeler yaratıyor. Onların en büyük sorunu olan menopoz bunlardan biri. Çoğu kez, sıcak basması ve gece terlemeleri şikayetlerle kıvranıp durmak söz konusudur bu dönemde. Peki, menopoz sorunlarını azaltmak için ne gibi bitkisel yöntemler var? Vücuda doğal östrojen hormonu takviyesi için öncelikle soya fasulyesi hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor. Soya tüketmek bu anlamda öncelikle önemli.

  Pek çok kadın günümüzde doğal östrojen kaynağı olan soyadan haberdar değil. ABD North Carolina'daki Bowman Gray Tıp Fakültesi'nde 55 yaş dolaylarında 43 kadın üzerinde bu konuda bir araştırma yapılmış. Bu araştırmada, soyalı ürünler kullanan kadınlar kendilerini daha rahat hissetmişler. Soya proteini, azalmaya başlayan östrojen nedeniyle vücut dengesinin bozulmasını önlüyor.

  Menopoza girilmese bile 'sıcak basma' gibi belirtilerin meydana geldiği dönemde soya kullanılabilir. İleri yaşlarda da buna devam edilmeli. Menopoz sonrasında kadınların kemik ağırlığının her yıl ortalama yüzde 5 azaldığını unutmayalım. Soya sütünden üretilen Tofu'da (soya peyniri) doğal östrojen
  bulunuyor. Menopoz dönemindeki kadınlar için bu da önerilen bir ürün. Soyanın yanı sıra doğal östrojen içeren bitkisel karışımlar, çaylar tüketilebilir

  Soya fasulyesi: Soyadan elde edilen ve doğal östrojen olan isoflavonlar,
  menopoz şikayetlerini hafifletiyor.

  Anason: İçinde belli oranda doğal östrojen bulunuyor. Menopoz sıkıntılarının yanı sıra uyku bozuklukları, gaz kolit, hazımsızlık şikayetlerine iyi geliyor.

  Maydanoz: Menopoz şikayetlerini gidermek için etkili.

  Adaçayı: Doğal östrojenler içeriyor. Ateş basması, gece terlemeleri gibi
  menopoz şikayetleri için tüketilmeli.

  Ginseng: Daha çok bağışıklığı arttırmada ve stresi gidermekte kullanılıyor.
  Menopoz şikayetleri için kullanımı ve fazla etkili değil. Menopozdaki psikolojik sıkıntıların giderilmesinde yardımcı oluyor.

  Nohut: Östrojeni dengeler ve menopozun etkilerine karşı korur. 15 günde bir
  porsiyon yenmelidir.

  Civan perçemi: Adet kanamaları düzensiz bir genç kız olsun, menopoz
  dönemindeki veya sonrasında bir kadın olsun, tüm kadınlar için arada sırada civanperçemi çayı içmek çok önemli.

  Civan perçemi çayı hazırlamak için: Yarım veya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar su içerisine koyularak 15 dakika demlendikten sonra süzülür. Aksi belirtilmedikçe günde 3 su bardağı çay aç karnına veya öğün aralarında içilir.

  Bir de, günde 1 çay kaşığı saf arı poleni tüketilmesi de faydalı. Papatya çayı ise menopoz döneminde kullanılabilecek bitki çaylarından biri.


  Paylaş
  Menopoza Bitkisel çözümler Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Aslında kadınların menopoz dönemlerinde yiyecekleri besinlerin doğal olması yeterlidir.Yani hazır gıdalar tüketmek yerine doğal beslenmek gerekir.Bunların yanında doğal bitki çaylarını da tüketmek gerekmektedir.