Kadın ve Çocuk Sağlığı ve Kadın Sağlığı Forumundan Menopozda Kalp ve tansiyon şikayetleri Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Menopozda Kalp ve tansiyon şikayetleri

  Reklam
  Kalp ve tansiyon şikayetleri:
  Menopoz öncesi dönemde östrojen kadınları kalp hastalıklarından korur. Kadınlarda menopoz döneminden sonra iskemik kalp hastalıkları görülmeye başlar. Östrojen kolesterolün azalmasını sağlayarak, HDL (iyi huylu-faydalı kolesterol) olarak adlandırılan lipoproteinleri arttırarak ve LDL olarak adlandırılan zararlı kolesterolü azaltarak kadınları kalp krizinden korur.
  Menopoz döneminden sonra kalp hastalıkları ailesinde kalp hastalıkları olan, menopoz öncesi dönemde kalp hastalığı olan, yüksek tansiyon problemi olan, fazla miktarda yağlı gıdalar tüketen ve şişman olan, sigara içen ve fazla strese maruz kalan kadınlarda daha sıktır.
  Kalp ve tansiyon problemleri için önlem alabilirsiniz.Dengeli beslenmek, sigara ve alkolden uzak durmak, kan basıncını kontrol altında tutmak, diyabet için düzenli kontroller yaptırmak, stresten uzak durmak, hormon replasman tedavisi uygulamak bu dönemdeki kadınlarda kalp hastalıkları görülme ihtimalini azaltır. Menopoz sonrası dönemde östrojen tedavisi kan yağlarını olumlu yönde etkileyip kalp krizi riskini %30 azaltır. Ayrıca yemekler ile her gün 50 mg beta-karoten ve selenyum alınması da faydalıdır.


  Paylaş
  Menopozda Kalp ve tansiyon şikayetleri Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Menopoz döneminden sonra kadınlarda kalp ve tansiyon hastalıkları fazla görülmektedir.Bunların başlıca nedeni kadınların östrojen hormonlarındaki azalmadır.