Kadın ve Çocuk Sağlığı ve Kadın Sağlığı Forumundan Menopoz Nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Menopoz Nedir?

  Reklam
  MENOPOZ NEDİR?

  Menopoz, kelime anlamı olarak aylık adet kanamalarının doğal yolla bitmesi demektir. Bu süre içinde yumurtalıklar, iki kadınlık hormonu olan östrojen ve progesteron salınmasını yavaşlatır ve bir süre sonra da üretimini durdurur. Bir sene boyunca adet görülmemesi durumu menopoz olarak tanımlanmaktadır.Halk arasında menopoz menapoz yada menepoz olarak da ifade edilir.

  Bazı kadınlar aylık adet kanamalarının bitmesi dışında, menopozu herhangi bir bulgu olmadan geçirirler. Diğer bazı kadınlarda ise östrojen düşüklüğü sıcak basmaları, terleme gibi fiziksel değişikliklere neden olur. Bu kısa dönemde ortaya çıkan değişiklikler orta derecede veya ciddi düzeyde olabilir ve bazen de uykusuzluk, anksiyete (sinirlilik) veya depresyona sebebiyet verebilir. Bu tarz hissedilen değişikliklere ek olarak vücutta farkına varılamayan değişiklikler de oluşmaktadır ki bunlar, osteoporoz ve kalp hastalıkları gibi gelecekteki sağlık ve yaşam kalitesini etkileyecek ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.


  Paylaş
  Menopoz Nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Menopoz kısaca kadınların adetten kesilmeleri ve artık adet olmamaları anlamına gelmektedir.Kadınların yaşları ilerledikçe doğurganlık özellikleri de bitmektedir.