Kadın ve Çocuk Sağlığı ve Kadın Sağlığı Forumundan Kadin Nicin Alisveris Hastasi Olur? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kadin Nicin Alisveris Hastasi Olur?

  Reklam
  Kadın Niçin Alışveriş Hastası olur?

  hanımı alışveriş merkezlerinden beri gelmiyordu. Nerede yeni bir mağaza açılmışsa hep oradaydı. Sık sık evin eşyalarını değiştiriyor, moda olan her şeye yetişmek için adeta koşturuyordu. Eşi ise sürekli:
  “Bu harcamalarına nasıl para yetiştireceğim?
  Bu tatminsizlik niye?” diyor; ama o, bildiğinden geri kalmıyordu. Bu sebepten sürekli tartışıyorlardı. Ne yazık ki, sayısız aile var bu kıskacın içinde olan. Gerek görsel ve yazılı basın, gerekse reklamlar, insanları sürekli tüketime zorluyor. Bilhassa kadın, tüketim dünyasının kurbanı oluyor. Elindekilerle yetinmiyor. Eşini maddi isteklerle boğuyor.
  Üç-beş parça eşya için evinin ve yuvasının huzurunu kaçırıyor. Maalesef günümüzde zorunlu olmayan ihtiyaçlar, zorunlu sırasını almıştır. Lüks, gösteriş ve rahat yaşama isteği, çağımız insanının hastalığı olmuştur. Eskiden birkaç maddeye duyulan ihtiyaç, yirmilere, yüzlere çıkmıştır.
  Bu sebeple, kimi kadınların aşırı istekleri erkeği zor duruma düşürüyor.
  Özellikle erkeğin maddi gücü yeterli değilse, daha büyük bir problem oluyor. Uzmanlar maddeye aşırı önem veren kadının psikolojisine eğildiklerinde, eşinde aradığı sevgiyi bulamayan kadınların, bu boşluğu maddi şeylerle doldurmaya çalıştıklarını görüyorlar.
  Çünkü kadınlar sevildiğini hissetmek istiyorlar.
  Aşırı istekleri ve alışveriş hastalığı karşısında, “Ben sana güç yetiremiyorum” diyerek tartışmak, sorunu çözmüyor. Prof. Nevzat Tarhan, kadının bu durumunu anlatırken, “karşılanmayan sevgi açlığının yerini doldurmak için eşinden öç alma” olarak tarif ediyor. Demek ki, çözüm sevgi anahtarında. Evet, sevgi, gönül kapılarını açan bir anahtardır. Yeter ki o anahtar kullanılsın. Fakat bazı eşler o anahtarı ya hiç kullanmıyor ya da kullanmakta cimri davranıyorlar. Eşinin kalp sarayının kapısını açmayı denemiyorlar. Haliyle o zaman devreye eşyalar, mağazalar giriyor.

  Eşine karşı sevgiyi belirtmekte de Peygamberimiz bize en güzel örnektir. Hz. Aişe validemiz evlendiklerinde Peygamberimiz’e, “Beni seviyor musun?” diye sorar. Peygamberimiz “evet” deyince “Ne gibi?” der. Peygamberimiz “Kördüğüm gibi.” cevabını verir. Bu cevap Hz. Aişe validemizi çok sevindirir. Ve zaman zaman Efendimiz’in yanındaki sevgisini test etmek için, “Kördüğüm ne alemde?” diye sorar. Peygamberimiz, “İlk günkü gibi.” diye karşılık verir. (İbn Hanbel, Müsned, 6; 210) Şu halde erkeğin, eşine sevgisini belirtmesi sünnettendir.


  Paylaş
  Kadin Nicin Alisveris Hastasi Olur? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  faydalı bir paylaşım olmuş Allah (cc) razı olsun sizden,
  Uzmanlar maddeye aşırı önem veren kadının psikolojisine eğildiklerinde, eşinde aradığı sevgiyi bulamayan kadınların, bu boşluğu maddi şeylerle doldurmaya çalıştıklarını görüyorlar.
  Çünkü kadınlar sevildiğini hissetmek istiyorlar.
  mutlak doğru bir tespittir ancak benim kişisel fikrim ,bu boşluk eşinin ilgisizliğinden dışında, fazla boş vakit,fazla rahatlık yada insanların özellikle kadınların ,devamlı olarak etrafla bir yarış içinde olmasıda geliyor .Kendini eşine ve çocuklarına adamış bir anne ,bundan artan bir vakti veya parayıda mutlak ihtiyaçlı diğer ailelere harcar,evdeki eşinin ilgisizliğine gelince bir kadın eşine ve çocuklarına ne kadar sevgi verirse o kadar da hayır görür diye düşünüyorum genede göremiyorum diyen kardeşlerim varsa unutmasınlar ki karşılığını burda olmasa ahirette görürler,hastalık şekline dönmüş bir alışveriş kolikliğin eşimizede, bizede bir faydası yok hatta bizede, evlatlarımıza, diğer müslüman kardeşlerimize ve onların evlatlarınada zararı var.tüm alışveriş hastalarına acil şifalar dilerim. 3. 3
  Çok doğru Hatice kardeşim,paylaşım için Allahım razı olsun,sağolasınız inşallah..