Kadın ve Çocuk Sağlığı ve Kadın Sağlığı Forumundan ruhsal sorunlar-Ana Kaynağımız Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  ruhsal sorunlar-Ana Kaynağımız

  Reklam
  Sos. Psk. EFSER SELAMET
  Ana Kaynağımız

  "Benim sıkıntım; 17 yaşında bir oğlum var. Doğdu doğalı çok hırçın huysuz. Artık epey büyüdü internet kafelere çok takılıyor. İmkansız laf dinletemedik. Eve bilgisayar aldık şimdi de çok geç yatıyor. Ona yat dedikçe çıldırıyor. Geç saatlere kadar telefon görüşmeleri yapıyor. Bir akşam kardeşine küfretti babası da ona iki tokat attı. Ben de mani olmaya çalıştım. Babası çok sinirlendi. Asla çocuklarını döven bir baba değil. Şimdi biz ne yapmalıyız? Bize yardımcı olursanız çok seviniriz."

  Oğlunuzu bir sıkıntı olarak görmeniz başlı başına bir sıkıntı. Yanınızdaki, çevrenizdeki insanlara şu nazarla baksak; bu kişi on dakika sonra ölmüş olabilir ve ben onu bu dünyada bir daha göremeyebilirim. O zaman o kişiye yaklaşımınız nasıl olurdu? O zaman nasıl olacak ise şimdi de aynı şekilde olmalı. Evlatlarımızdaki sorunların müsebbibi yine bizleriz unutmayalım. Çocuğun doğuştan hırçın olması demek muhtemelen gaz sancıları vb. sıkıntılarından kaynaklanmakta idi. Bunlar giderildikten ve aile huzurlu bir ortam sağladıktan sonra bu çocuğun bu olumlu enerjiye uyum sağlamaması binde bir ihtimaldir. Şimdi belki de diyeceksiniz ki biz binde bir ihtimal ile karşılaştık. O halde yine şanslısınız. Farklı bir çocuğa sahipsiniz demektir bu da. Oğlunuza problem gözüyle bakmaktan vazgeçin öncelikle. O’nu anlamaya çalışın. Bir müddet kendi haline bırakın ve hiçbir şeyine karışmayın. Akabinde kendisi size yakınlaşacaktır. Ama ebeveynlerin kaybı da buradan oluyor işte. Ya şimdi ben başı boş bıraktım, benden daha fazla uzaklaşırsa! Hayır efendim, uzaklaşmaz. Uzaklaşacağı kadar uzaklaşmış zaten. Bundan daha uzağa yine siz iterseniz gider. Bizim bu gençlere ihtiyacımız var. Onlara gözümüz gibi bakmalıyız. Siz ona karışmamayı başarırsanız, başaracaksınız. Hipnotik çalışma yapabilirsiniz. Oğlunuz bilgisayarın başında, dikkat kesilmiş bir durumda iken yanına giderek; Senin on dakika içerisinde yemek masasına gelmeni ve bizlerle keyifli bir yemek yemeni istiyorum. Diyerek odadan ayrılın. On dakika sonra oğlunuz gelecektir. Ama siz dayanamayıp da Dakka 1 "Oğlummmmm, hadi gellllllll….." derseniz olmaz. Lütfen çocuklarımıza karşı biraz sabır. Ki oğlunuz koca delikanlı olmuş. Onun da bir haysiyeti, düşünceleri, olurları, olmazları… var. O da kabullenilmek istiyor. O’nu kabullendiğinizi, fikirlerine onay verdiğinizi… belli ederseniz oğlunuzu kazanırsınız inşallah.

  "Ben 16 yaşında bir genç kızım. Yurt dışında yaşıyorum. Sizin yazılarınızı severek takip ediyorum. Rabbim izin verirse ben de psikolog olmak istiyorum İnşallah. Bu sene yüksek okula geçtim çök şükür ve önümde 3 senem var meslek okuluna geçebilmek için. Ben de psikolojiyi okumak istiyorum hayırlısıyla. Dualarınızı eksik etmezseniz sevinirim Benim aslında içimde kendi problemlerim çok. Bazen nasıl psikolog olacağım diye düşünüyorum. Çok sabırsız ve sinirliyim (Küçük çocuklara karşı biraz fazla sinirliyim. Annem benimle konuşmayı çok istese de ben onunla özel konular hakkında konuşmamak için onunla yalnız olmamaya çalışıyorum. Aslında konuşsak belki her şey daha güzel olacak ama ben istemiyorum... Okul konusunda kendimi akılsız buluyorum. Ezberim kuvvetli olmadığından çok SIKINTILIYIM. Ergenlik SIKINTILARINDAN nasıl kurtulabilirim? Bir arkadaşa birkaç kitap adı vermiştiniz. Bu kitapların yazarlarını ve birkaç kitap daha söylerseniz sevinirim. Cevaplarınızı sabırsızlıkla bekliyorum. Rabbim şimdiden razı olsun. Biraz uzun oldu galiba. Dualarınızı eksik etmeyin inşallah. Selam ve dua ile..."

  Dualarımız sizlerle inşallah. Psikoloji eğitimi, kişinin kendisini eğitmesiyle başlar. Sabırlı olmayı hayat öğretiyor inşallah. Lakin bunu öğrenirken kendimize ve çevremize zarar vermeden yaşamanın yollarını araştırmalıyız. Çocuklara bakış açımız, diğer konularda da olması gerektiği üzere, Peygamber Efendimiz (S.a.v.) gibi olmalı. O ki tanımadığı çocuklara bile şefkat ve merhamet gösterirdi. O ki her çocukla şakalar yapar, onların gönüllerini alırdı… Kendine her konuda Efendimiz’i örnek almalısın. Bir psikolog, -bakkal, manav, avukat, doktor... kısacası insan- Peygamberimizi tanımaz, anlamaz ve O’nun gibi yaşayamaz ise ne bu dünyada ne de ahirette başarılı olamaz. Sinirlerini güçlü tutmak için seratonin (Kakao, bulgur, muz, karanfil, limon…), östrojen (Oğul otu, anason, papatya, ada çayı…) içeren gıdaları tüketmelisin. Her alanda faaliyetlere katılmalı hedefler edinmelisin. Başta Allah rızasını hiçbir işinden eksik etmemelisin. Öneri olarak istediğin kitap isimlerine gelince; Bizim camiamızın yayınevlerinin hazırlayıp çıkarttığı tüm hikaye, roman, fikir… kitapları sizler için kaynaktır. Ama unutma ki ana kaynağımız Kur’an ve sünnettir.  Paylaş
  ruhsal sorunlar-Ana Kaynağımız Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Çok önemli bir konu,konu ve paylaşım için teşekkür ederim.Allahım razı olsun inşallah.