Kadın ve Çocuk Sağlığı ve Kadın Sağlığı Forumundan Duygu Kontrolü Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Duygu Kontrolü

  Reklam
  Sos. Psk. EFSER SELAMET
  Duygu Kontrolü

  Biz AGD öğrenci evlerinde kalan üniversite öğrencileriyiz. Evimizde bir arkadaşımızın aşırı korkuları var. Mesela beraber film izleyeceğimiz zaman kesinlikle korku filmi izlemek istemiyor. Filmin sonunda çok etkilendiğini, bu etkinin uzun sürdüğünü, karanlıkta kaldığı zaman, yalnız kaldığında veya her aklına geldiğinde korktuğunu söylüyor. Yapısı gereği bazı şeyleri kafasına takıyor (korku da bunlardan.) Her konuda duygularını çok yoğun yaşıyor (duygusal filmlerde de fazla ağlıyor) Bu arkadaşımızla beraber huzurlu bir şekilde KORKU filmi izlemek için ne yapmalıyız / yapmalı. Önerilerinizi bekleriz. (Bu arkadaşımız 18 yaşında üniversite 1. sınıfta.) Selametle...

  Duygu durum kontrolünü sağlaması gerekiyor. Duyguların kontrolü de ancak mücadele ile gerçekleşir. Hayatta ne kadar aktif ve başarılı olursa o denli duygularını kontrol etmeyi de öğrenecektir. Özgüven duygusunun eksik olduğu da çok açık arkadaşınızın. Hayattaki mücadele özgüvenini kazanmasına da yardımcı olacak. Arkadaşınızın sadece öğretimle ilgilenmemesi, aynı zamanda farklı aktivitelerde bulunması sayesinde, artık rahatlıkla birlikte korku filmi izleyebilirsiniz. Ama tabi ki bunun için zamana ihtiyaç var, bir yıl gibi. Çok sıkı bir tempoda çalışır ve aktivitelerine hız verirse, altı ay gibi kısa bir sürede bile duygularını kontrol etmeyi öğrenecektir.

  Hedefler

  Ben 16 yaşındayım. 11. sınıfa gidiyorum. Hayattan zevk alamıyorum. İçine kapanık biriyim ve kendimden nefret ediyorum. Sorunlarımı anlatacağım kimsem yok. Bana yardımcı olur musunuz? Teşekkürler.

  Ergenlikle birlikte depresif belirtiler gösteriyorsun. Bu durumdan kurtulmak için kendine küçük de olsa hedefler koymalısın. Hedeflerin olduğu taktirde bu duygu halinden kurtulacaksın. Çünkü mücadele etmeni gerektirecek şeyler olacak hayatında. İnsan, uğrunda mücadele edeceği bir şeyler varsa ancak mutlu olabilir. Aksi halde her şeye sahip olması dahi, kişinin depresif belirtiler göstermesine mani olamaz.

  Annelerin Ayağının Altı

  17 yaşındayım. Özgüvenim yok. Bu yüzden hocalar derste beni kaldırınca çok heyecanlanıyorum ve yüzüm kızarıyor. Bildiklerimi de söyleyemiyorum. Eve gelince sürekli ağlıyorum. Bunların ailem yüzünden olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden ailemden nefret ediyorum. Özellikle de annemden. Annemle sürekli kavga ediyoruz. Ben ona sesimi yükseltince aklına gelen bütün bedduaları ediyor. Ve ben odama geçip tekrar ağlıyorum. Okuldaki arkadaşlarımdan başka çevremde kimsem yok. Acil psikologa ihtiyacım var! Lütfen bana yardım edin!

  Annen ve ailen her ne olursa olsun senin kötülüğünü düşünmüyorlardır, buna eminim. Burada başkalarını suçlayarak bir yere varamayız. Annene sesini yükseltebildiğine göre öğretmenlerinle de iletişime geçebilirsin. Sesinin titremesi ve yüzünün kızarması vücudundaki hormonal farklılaşmadandır. Yapman gereken şey hormonlarını kontrol edebilmendir. Heyecanlandığın zaman derin nefes egzersizi yapacaksın. Böylelikle vücudundaki fazlalık hormonlar yanacak ve sen normal bir şekilde konuşmaya devam edeceksin. Unutma ki cennet annelerin ayağı altındadır. Annenin gönlünü almaya çalışmalısın. O sana beddua etse bile şunu bil ki annenin bedduası kabul olmaz. Çünkü canı gönülden sana beddua etmiyordur. Annenin gönlünü ve hayırduasını al ki işlerin daha da rast gitsin.  Paylaş
  Duygu Kontrolü Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kadınların bazı dönemlerde sinirli olmaları ve stresli olmalarını hoş karşılamak gerekmektedir.Bu dönemler arasında adet dönemi ve menopoz dönemi bulunmaktadır.Kadınların bu dönemlerde ruhsal çöküntü yaşadıkları bilinmektedir.