Kadın ve Çocuk Sağlığı ve Kadın Sağlığı Forumundan Kaç Yaşına Kadar Korunmalıdır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kaç Yaşına Kadar Korunmalıdır?

  Reklam
  Dikkat: Aşağıdaki yazının tüm hakları basılı yayın olarak saklıdır (© 9 Ay 10 Gün-2002). Yazıyı veya yazının herhangi bir kısmını herhangi bir iletişim ortamında (internet, basın veya yerel ortamlar) kullanmadan önce Dr. Kağan Kocatepe'den izin almanız önerilir. Aksi durumlar 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na muhalefet anlamına gelir. Kırklı yaşlardan itibaren kadının gebe kalabilirliği giderek düşmekle birlikte menopoz ortaya çıkana kadar gebelik oluşma riski devam eder. Bu nedenle doğum kontrol yöntemi kullanımı menopoza kadar sürmelidir.
  RİA (SPİRAL) KULLANIMI
  Süresi biten RİA'nın yenisiyle değiştirilmesi suretiyle üreme çağında olan bir kadın menopoz dönemine kadar bu yöntemi kullanmayı sürdürebilir.
  DOĞUM KONTROL HAPI KULLANIMI
  Doğum kontrol hapı kullanımı sakıncalı bulunmayan bir kadın üreme çağının bitimine kadar yeni jenerasyon düşük dozlu hapları kullanmaya devam edebilir.
  Özellikle menopoz öncesi dönemde adet düzensizliği sorunu yaşayan kadınlar bu yöntemin adet döngüsünü düzenleyici etkisinden faydalanabilirler.
  DOĞUM KONTROL İĞNESİ KULLANIMI
  Aylık iğne östrojen hormonu içerdiğinden doğum kontrol hapı kullanımı için söylenenler bu yöntem için de geçerlidir.
  Üç aylık iğneler östrojen hormonu içermezler ve sigara kullanımı veya diğer nedenlerle östrojen hormonu kullanması sakıncalı olan kadınlar üreme çağının bitimine kadar bu yöntemden faydalanabilirler.
  TÜPLERİN BAĞLANMASI
  Ailesini tamamlamış bir kadın için tüplerin bağlanması her yaşta oldukça uygun bir seçenektir.


  Paylaş
  Kaç Yaşına Kadar Korunmalıdır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kadınların korunma yaşlarını kendileri belirleyecektir.Çocuk istemedikleri sürece korunacak istedikleri zaman ise korunmayacaklardır.Fakat rahim içi araçların kullanımı ve süresi için doktorları ile konuşmaları gerekir.