Soru ve Cevaplarla İslam ve Kadın Mahrem Soruları Forumundan Erkeğin hayızlı eşiyle cinsi münasebeti ne ölçüde olmalıdır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Erkeğin hayızlı eşiyle cinsi münasebeti ne ölçüde olmalıdır?

  Reklam
  Muayyen halde bulunan bir kadınla beraber olmanın bazı sınırları var. Bilindiği gibi, bir koca hanımıyla normal vakitte beraber olabilir. Bunun da İslamın izin verdiği kadının üreme organından olması gerekir. Fakat kadın muayyen halde iken, kocası ile istediği rahatlıkta sevişemez. Çünkü, üreme organından sevişmesi ve cinsel muamelede bulunması caiz değildir.

  Bununla beraber; bir erkek, kendi hanımı muayyen halde olsa bile öpebilir ve okşayabilir. Özellikle erkek, kadının belden yukarısı için istediği şekilde muamelede bulunmasında dinen hiçbir sakınca bulunmamaktadır.

  Adet halinde sevişmek, Peygamber Efendimizin (s.a.v) sünnetlerindendir. Arzulanmaya ve şehvetsiz de olsa sevilmeye muhtaç olan kadın, her ay belirli bir süre adetli günlerinde ilgisiz kalmaktan ve sevimsiz olduğu şeklindeki üzücü şartlanmalardan ötürü bunalabilir. Onun için bu günlerinde kadınları ilgisiz bırakmak doğru değildir.

  Hz. Aişe (r.a.) şöyle anlatıyor.

  " Eşleri olan bizlerden biri adet gördüğü zaman Allah'ın Resulü (göbekle dizler arasına örten) genişçe bir örtü örtünmesini emreder, sonra da onun göğüslerine yönelirdi." (1)

  Erkek, adetli karısının dizkapağı-göbek arasına dokunmadıktan sonra, onunla her türlü cinsel oynaşma yapabilir. Karısının eliyle, ya da vücudunun başka yerleriyle tatmin olabilir ve diz kapağı - göbek arasından da örtü varken yararlanabilir. Bunda hiç bir sakınca olmadığı gibi, hem kendini boşaltıp haramdan koruduğu, hem de âdetli iken bir bakıma hasta olan ve yalnızlık hissedebilmesi muhtemel bulunan eşiyle ilgilendigi için bu sevap ve yapılması gereken bir davranıştır. Efendimizin, bütün hanımlarına, onlar hayızlı iken bu şekilde yaklaştığı rivayet edilmiştir. Hatta bazılarına göre âdetli hanımıyla cima dışında herşeyi yapabilir. Imâm Muhammed bu görüşdedir (2)

  1) Nesai, 1,189.
  2) İslam Fıkhı Ansiklopedisi


  Paylaş
  Erkeğin hayızlı eşiyle cinsi münasebeti ne ölçüde olmalıdır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamber efendimizin hayatı insanlar için örnek teşkil etmektedir. Buna göre Aişe validemizden nakledilen rivayete göre birimiz hayızlı iken göbekten aşağısını örter yukarıya yönelirdi buyurmuştur.erkek karısının cinsel organını öpebilir mi,  erkek eşinin nerelerini öpebilir,  erkek karısının nerelerini öpebilir,  erkek kadının cinsel organını öpebilir mi,  kadın kocasının neresini öpebilir,  erkek eşinin neresini görebilir,  kadin regalde iken neresini opebiliriz