Soru ve Cevaplarla İslam ve Kadın Mahrem Soruları Forumundan Kadının erkek doktora muayene olması Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kadının erkek doktora muayene olması

  Reklam
  Kadının erkek doktora muayene olması


  Hasta olan kimsenin doktora gitmesi ve tedavi olması normaldir. Dinimize göre sünnettir. Peygamber (sav) bir hadisi şerifte şöyle buyurur: "Cenabı Allah, ihtiyarlık müstesna mutlaka her hastalık için bir ilâç yaratmıştır" (1).

  Ancak imkân varsa erkekler erkekleri, kadınlar da kadınları muayene edip tedavi etmelidir. İmkân olduğu halde aksini yapmak caiz değildir. Fakat imkân olmazsa yani hasta kadın olduğu hâlde kadın doktor veya hasta erkek olduğu hâlde erkek doktor olmazsa veya ehli bulunmazsa imkânda olanı yapmakta beis yoktur.

  Muavviz kızı Rübeyyrden şöyle dediği rivayet edilmiştir: "Peygamber (sav) ile birlikte savaşa giderdik, askere su taşır, hizmet eder, ölü ve yaralıları Medine'ye getirirdik" (2).

  El Hafız diyor ki. zaruret halinde yabancı doktorun kadını tedavi etmesinde beis yoktur. İbn Müflih "el-Âdâb el-Şer'îye" adlı kitabında şöyle diyor: "Bir kadın hastalanır ve erkekten başka onu tedavi edecek kimse olmazsa ihtiyaç nisbetine göre kadını muayene edip gerekirse avreti galizesine dahi bakabilir."

  İbn Hamdan da şöyle diyor: "Bir erkek hastalanır, kadından başka onu tedavi edebilecek kimse bulunmazsa o kadın onu tedavi edebilir. Gerekirse avreti galizesine dahi bakabilir" (3). Hatta doktor müslüman da olmazsa onda tedavi görmekte beis yoktur(4).

  1-Müğnil Muhtaç, c. l, s. 357
  2-Buhârî
  3-Fıkhüs Sünne, c. l, s. 493
  4-Muğnil Muhtaç, c. l, s. 357

  Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar II.195  Paylaş
  Kadının erkek doktora muayene olması Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  bu çok çok önemli bir mevzuu gerçekten.Allah sizden razı olsun verdiğiniz bilgiler için..... 3. 3
  günümüzde artık kadın doktorlar erkek doktorlardan daha çoğaldı ..o yüzden kadın doktor imkanı varken erkeği tercih etmek yanlış bana göre ..ama mecburi bir durum olur ,acile kaldırırlar vs o zaman mecburen tedavi edebilir..ama bilerek erkeğe gidilmesi yanlış..kadının erkek doktora muayene olması,  doktor kadının amını muayene ediyor,  doktor hastay amın mugane ediyor,  doktor kadının ammını muayene ediyor,  kadinin erkek doktora muayene olmak,  doktor amını muayene ediyor,  doktor kadını muayene ediyor