Soru ve Cevaplarla İslam ve Kadın Mahrem Soruları Forumundan Âdet ve lohusalık dışında gelen kan guslü gerektirir mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Âdet ve lohusalık dışında gelen kan guslü gerektirir mi?

  Reklam
  Bulûğ çağına eren bir kadında normalde her ay, aybaşı kanı görülür. Hanefî mezhebine göre, hayız müddetinin en azı üç gün, en fazlası on gündür. [Şafiî'de azı bir gün bir gece, en fazla on beş gündür.> Zaten birçok kadında bu müddet bellidir. Bazılarında dört, bazılarında yedi, sekiz gün olur. Ama üç günden az veya on günden fazla devam eden kan, hayız kanı değildir. Buna istihâze denilmektedir ki, bir hastalıktan dolayı gelen akıntıdır.

  Aybaşı müddeti on günü geçen kadın temizlenir, namazını kılar ve orucunu tutar. Çünkü istihâze kanının gelmesi ayrıca guslü gerektirmez, namaz kılmaya mâni olmaz. Bu durum özürlü kimsenin durumu gibidir. Devamlı burnu kanayan, idrarını tutamayan ve yarasından devamlı kan ve irin akan kimse özürlüdür. Bu özrün dinî bir özür sayılması için bir namaz vakti devam etmesi, abdest alıp namaz kılacak kadar bir fırsatın bulunmaması, ayrıca her namaz vakti içinde en az bir defa görülmesi gerekir.

  Aybaşı halinin dışında kan ve benzeri akıntısı olan kimse özürlü sayılır. Eğer bu hal yukarıda saydığımız şartlara uyuyorsa, her vakit için abdest alır, o vaktin namazını ve istediği kadar başka namazı da kılabilir.

  Özürlü bulunması, kadının namazını ve diğer ibadetlerini terk etmeyi gerektirmez. Devamlı idrarı gelen, burnu kanayan ve vücudunun bir yerinden devamlı kan ve benzeri akıntı gelen kimse abdest alır, o akıntı devam ettiği halde namazını kılar.

  Mehmet Paksu, Kadın, Aile, Hayat, Nesil Yayınları


  Paylaş
  Âdet ve lohusalık dışında gelen kan guslü gerektirir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allah cc razı olsunmakattan kan gelince namaz kılınır mı,  makattan kan gelince gusul gerekirmi,  makattan kan gelirse gusül gerektirirmi,  makattan kan gelmesi gusül gerektirirmi,  makattan gelen kan gusul gerektirirmi,  özür kanı gusül gerektirirmi,  makattan kan gelmesi gusül abdestini bozar mı