Soru ve Cevaplarla İslam ve Kadın Mahrem Soruları Forumundan Gebelikte Adet Kanaması Olur Mu? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Gebelikte Adet Kanaması Olur Mu?

  Reklam
  Bazen hastalar hamile kaldıktan sonra bir veya birkaç kere adet gördüklerini ifade ederler. Gebeyken adet görülmez ancak gebeyken kanama olabilir. Adet görmek yani menstruasyon hamile olmayan kadınlarda hormonal değişikliklere bağlı oluşan vajinal kanamadır. Her vajinal kanamaya adet görme denilmez. Hamileyken görülen vajinal kanamalar da adet değildir. Gebeliğin başlangıcında oluşan implantasyon kanaması şeklinde lekelenmeleri anne adayı adet sanabilir, bu kanama embriyonun rahime yerleşmesine bağlıdır. Bunun dışında hamileliğin ilerleyen haftalarında düşük ile ilgili kanamalar olabilir, bunlar da adet değildir. Hamilelikte olan herhangi bir kanama durumunda hemen doktora başvurulması gerekir.

  Özetle her kanama adet görme demek değildir. Gebelikte de çeşitli nedenlerle kanamalar olabilir ancak bunlar adet değildir. Hatta gebe olmayan kişilerde de olan her kanama adet kanaması değildir. Örneğin hamile veya hamile olmayan bir kadında rahim ağzındaki bir hastalığa bağlı kanama olabilir ancak bu adet kanaması değildir.


  Op. Dr. Dinçer Yıldırım  Paylaş
  Gebelikte Adet Kanaması Olur Mu? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Gebelik döneminde normal şartlarda kanama görülmesi beklenmez. Fakat bazı bayanlarda kanama olması görülür. Emin olmak adına doktora başvurmakta fayda vardır.