Soru ve Cevaplarla İslam ve Kadın Mahrem Soruları Forumundan Kızın Buluğa Ermesi Ve İlk Adetinin Başlama Zamanı Nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kızın Buluğa Ermesi Ve İlk Adetinin Başlama Zamanı Nedir?

  Reklam
  Kızın buluğa ermesi ve ilk adetinin başlama zamanı, Hanefî ülemasında dokuz yaşından sonradır. Çünkü Hz. Peygamber (s.a.v.), Hz. Aişe ile dokuz yaşındayken evlendi. Bunun zahirine göre Hz. Peygamber (s.a.v.), Hz. Aişe (r. anha) ile buluğa erdikten sonra evlenmiştir. (İbn-i Abidin, İst. Şamil Y.C.1,5.458. Fetevayı Hindiyye, Ank. Akçağ Y. C. 1,S. 129).
  Ülkemizde ise aybaşı yaşı 12-13 civarındadır. Soğuk ülkelerde daha geç, sıcak iklimlerde daha erken olabilir)


  Bir diğer görüşe göre de; Rasülüllah (s.a.v.)'in şu sözüyle buluğ yaşı yedi yaş olarak takdir edilmiştir. "Yedi yaşlarına ulaştıklarında onları namazla emredin" buyurmuştur. (Mebsut, Serahsi, C.3,5.149).

  Kızlar ilk adet kanı ile buluğa girmiş olurlar ve mükelleftirler. Namaz, oruç v.s. gibi ibadet ve amellerle yükümlüdürler. Kız 15 yaşını bitirince (ayhali görmese de) hükmen buluğa ermiş kabul edilir. (Fetevayı Ali Efendi, C.2,S.208.).

  18 yaşına gelmiş ve halen adet görmemiş, kimsede bazen de kızlık zarı tamamen kapalı olduğu için, kişi adet görmesine rağmen, kan dışarıya akamaz. Bazen doğuştan rahim kusurlu teşekkül eder. Netice olarak ta özellikle aybaşları esnasında şiddetli sancılar olabilir...  Paylaş
  Kızın Buluğa Ermesi Ve İlk Adetinin Başlama Zamanı Nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Adet olan bir kızın buluğ çağına geldiği söylenebilir. her kızda adet olma yaşı farklılık göstermekle beraber genelde dokuz yaşından sonra meydana gelmektedir.