Soru ve Cevaplarla İslam ve Kadın Mahrem Soruları Forumundan Fiziksel Yönden Adet Ve Yumurtlama Dönemi Hakkında Kısa Bilgi Nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Fiziksel Yönden Adet Ve Yumurtlama Dönemi Hakkında Kısa Bilgi Nedir?

  Reklam
  Her ay, kadının iki yumurtalığının her birinde bir yumurta meydana gelir. Yumurtalık, döl yatağının her iki ucunda bulunan torbacıklara denir. Yumurtalıktan bir yumurta çıkınca Fallop borusundan geçerek ilerler. Bu borular yumurtalıkları dölyatağına bağlamaktadır. Yumurtanın teşekkül edip Fallop borusunda ilerlemesine yumurtlama denir. Eğer bu sırada bir cinsel birleşme olurda yumurta bir spermatozoit tarafından döllenirse, borudan inen yumurta, dölyatağına tutunur kalır. Ondan sonra da yumurta gelişip büyür, dölüt yani bebek halini alır. Yumurtanın beslenebilmesi için dölyatağının iç cidarına (duvarına) besleyici bir kan birikmiştir.

  Eğer yumurta döllenmezse bu besleyici kanlı sıvıya ihtiyaç kalmaz. O zaman da vücut bunu dışarı atar. İşte kız ve kadınlarda her ay vuku bulan kanamanın nedeni budur. Yani kadın vücudu her ay bir kere gebeliğe hazırlanmakta, gebe kalmayınca da, bebek için besleyici kanlı sıvıyı dışarı atmaktadır.

  Her ay bu kanama bir kere olur. Kanamanın başlangıç günü de süresi de, iki kanama arasındaki süre de çok değişiktir. Bütün genç kızlarda ilk kanamalar düzensizdir. Bir kaç yıl içinde düzene girmezse doktora danışılmalıdır.
  alıntı
  Paylaş
  Fiziksel Yönden Adet Ve Yumurtlama Dönemi Hakkında Kısa Bilgi Nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Döllenmeyen yumurtaların ve rahmin iç kısmındaki zarın kendini yenilemek için dökülmesi ile meydana gelmektedir. Her ay düzenli olarak görülen adet bayanın sağlıklı olduğunu gösterir.