Soru ve Cevaplarla İslam ve Kadın Mahrem Soruları Forumundan Hafızlık Yaparken Hayızlı Dönem Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hafızlık Yaparken Hayızlı Dönem

  Reklam
  SORU: Selamünaleyküm değerli hocam. Ben evde hafızlık yapıyorum ezberimi de Kuran kursuna gidip hocama dinletiyorum. Hocam kafamı çok karıştıran bir konu var ki o da şu; hasta olduğum dönemlerde ezber yapmak içime sinmiyor. Elime alıp ezberimi yapmak bana manevi açıdan hiç faydası olmuyor. Beni dinleyen hocam yapmamı tavsiye ediyor ruhsat var diyor. Ben üç mezhebin haram dediği bir mezhebin caiz gördüğü görüşe sağlam bakamıyorum. Hocam siz ne dersiniz sizce ne yapmalıyım? Bir de tefsir derslerine gidip gitmeme konusunda da tereddütlüyüm. Ya hafızlığım aksarsa diye endişe ediyorum. Tefsir dersi de başlı başına bir uğraş gerektiriyor çünkü. Ve orda da ezber yapmam lazım. İkisini birlikte yürütememekten korkuyorum. Malum evde hafızlık yaptığım için ancak yapabiliyorum hafızlığımı. Tefsir hocam istesen yapabilirsin dedi. Ben ise yapabileceğimi hiç sanmıyorum. Yine de sizin de görüşünüzü merak ediyorum. Hocam cevabınızı ve tavsiyelerinizi büyük bir iştiyakla bekleyeceğim. Şimdiden Allah c.c razı olsun, selamlar.
  CEVAP: Selamünaleyküm. Fıkıhta, bir mezhebin görüşü ile zaruret durumunda amel edilebilir ama sizin kalbinizin rahat etmeyeceği işi yapmayın. Tefsirle ilgili kararı da siz verebilirsiniz; ağır geliyorsa elbette erteleyin.fetva meclisi


  Paylaş
  Hafızlık Yaparken Hayızlı Dönem Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İlim öğrenen bir kadının hayız dönemlerinde devam etmesi gerektiği söylenir. Kişi eğer kalben rahatsızlık duyuyorsa hayız dönemi boyunca okumaması ertelemesi gerekir.