Soru ve Cevaplarla İslam ve Kadın Mahrem Soruları Forumundan Fitil kullanırken eşin yardımcı olması halinde gusül gerekir mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Fitil kullanırken eşin yardımcı olması halinde gusül gerekir mi?

  Reklam
  selamun aleyküm ben doktora gittim her iki taraf için bana fitil verdi ama ben bu fitileri kullanamadım ve midemide bulandırdığı için eşim fitilleri atıyor mecburen barmağı heriki tarafımada geliyor gusul almam gerekmez değilmi? çok özür dilerim ama sormam lazım namaz kılıyorum.sonra namazım kabul olmaz die cünüp gezerim die korkuyorum.


  Paylaş
  Fitil kullanırken eşin yardımcı olması halinde gusül gerekir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  ve aleykümüsselam sevgiii konu hakkında görüş
  eklediğim yazıdaki qibidir,Şafii'yi taklit ediyorsan
  sadece abdestini tazelemen qerekir,çok geçmiş olsun.

  ----------------------


  Gerek ağız, burun, kulak gibi yollardan, gerekse makat veya ön taraftan ilâç kullanılmasıyla abdest bozulmadığı gibi, gusül de gerekmez. Kullanılan ilâcın mahiyetinin değişik olması da bu hükmü değiştirmez. Yani gerek ağızdan alınan hap ve şurup, gerekse burun ve kulağa konan merhem ve damla abdesti ve guslü gerektirmediği gibi, makat ve ön taraftan konan fitil ve benzeri ilâçlar da hiçbir şekilde abdesti ve guslü gerektirmez. Bu arada damardan ve kalçadan yapılan iğnenin hiçbir sûrette abdeste ve gusle zarar vermediğini de belirtelim. İğne yapılan yerden kan çıkmış ise hâliyle abdest bozulur.


  Erkek doktora muayene olan kadının gusletmesi gerekir mi?

  Ön ve arka yoldan birisine parmak veya başka bir cismi sokmak guslü gerektirmez. Parmağın erkek parmağı ile kadın parmağı olması arasında bir fark yoktur. Fakat cinsel bir lezzet duyma düşüncesiyle ön tarafa parmak sokulursa bundan dolayı gusül gerekir.

  Şöyle ki: Kadının fercine plastik âletin sokulması halinde kadın şehvet duymuşsa yıkanması gerekir, duymamışsa gerekmez.


  Bunun için bir kadın, kadın hastalığından dolayı doktora muayene olurken, cinsî bir haz duyarsa bundan dolayı gusül gerekirken, cinsî haz duymazsa hiç bir şey gerekmez. Doktor kadın da olsa, erkek de olsa hüküm aynıdır.1

  1 Reddü’l-Muhtar, 1: 112.

  Mehmed Paksu /Aileye Özel Fetvalar