Soru ve Cevaplarla İslam ve Kadın Mahrem Soruları Forumundan Buluğa ermiş otistik bir gencin yabancı kadınların yanına girmesi caiz mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Buluğa ermiş otistik bir gencin yabancı kadınların yanına girmesi caiz mi?

  Reklam
  Sual:
  Benim otistik bir oğlum var. Bülûğa ermiştir. Kadınların yanına girmesi câiz midir?

  Cevap;
  Kur’an-ı kerimde mümin kadınların, tâbiîn denilen ve erkekliği kalmamış hizmetçiler ile kadınların mahrem yerlerini henüz anlamayan çocuklardan örtünmemesine ruhsat verilmektedir (Nur Suresi: 31).
  Erkekliği kalmamış hizmetçi için, hareketleri kadınsı kişileri veya erkeklik uzvu bulunmayanları yahud faal olmayan ihtiyarları yahud da kadınlara ne yapacağını bilmeyen saf kimseleri kasdettiği hususunda tafsilât vardır. O halde böyle bir çocuk, kadınlara ne yapacağını bilmeyen bir halde ise, kadınlara bakmakta mazurdur. Kadınlar böyle bir çocuğun yanına girip başlarını açabilir ise de, İbni Ümmi Mektum hadîsi gereğince bununla yalnız kalmamak ve başını açmamak takvâdır. (İbn Âbidîn, Bakma ve Dokunma bahsi.)

  Prof.Dr.Ekrem Buğra Ekinci


  Paylaş
  Buluğa ermiş otistik bir gencin yabancı kadınların yanına girmesi caiz mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hastalığı olan kişilerin kadına karşı zaafı olmadığından emin olunduktan sonra bayanların yanına girmesinde herhangi bir sakınca olmayıp bu tür kişiler için caiz sayılmaktadır.