Soru ve Cevaplarla İslam ve Kadın Mahrem Soruları Forumundan Bir kimsenin eşiyle cinsel ilişkide bulunması ibadet midir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bir kimsenin eşiyle cinsel ilişkide bulunması ibadet midir?

  Reklam
  Değerli kardeşimiz;
  İslâmiyet insan yaratılışına uygun en tabiî bir dindir. Bu nedenle müminleri evlenmeye teşvik etmiştir. Evlilik sayesinde cinsi arzular tatmin edilir, iffet ve namus korunur, neslin devamı mümkün olur. Kişinin eşiyle cimada bulunması ibadet sayılır. Çünkü bunda haramdan korunma ve neslin devamı gibi hayırlı yönleri vardır.

  Bir müslüman erkeğin ailesi ile cinsi münasebet yaptığı zaman sadaka ecri alacağı da hadisi şerifte bildirilmiştir. Peygamberimiz (sav): "Biriniz ailesi ile cinsi münasebet yapmasında da sadaka ecri vardır." buyurdu.
  Ya Resulallah! Birimiz şehvetini tatmin ederse yine ecre mi nail olur? dediler. Cevaben: “Ne dersiniz? O kimse şehvetini haramla tatmin ederse ona günah ol­mayacak mı? İşte bunun gibi, helal yolla şehvetini tatmin ettiği zaman da ona sevab vardır” buyurdu. (bk. Ebu Dâvud, Salatu't-Tatavvu' 12; Edeb 159-160; Müsned, 5/167, 168)
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Bir kimsenin eşiyle cinsel ilişkide bulunması ibadet midir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İslam dini insanların nefislerini helal yoldan tatmin etmeleri adına evlenmelerini tavsiyede bulunmuştur. Harama sebebiyet vermemek adına bu konuda dikkat edilmesi gerekir. Peygamberimiz erkek isterse ve kadın tandırda olsa (yanacak yemeği yoksa) eşinin yanına gitmeli buyurmuştur. Eşlerin birbirlerinin isteklerini yerine getirmeleri durumunda sevap alırlar.