Soru ve Cevaplarla İslam ve Kadın Mahrem Soruları Forumundan Erkek ve kadın için kaşlarını almak caiz midir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Erkek ve kadın için kaşlarını almak caiz midir?

  Reklam
  Cevap;
  İbni Abidin der ki: Kadınların kaşlarını yolarak inceltmeleri mekruhtur. Nitekim hadis-i şerifte buyuruldu ki: "Saç ekleyene, ekletene, ben yapana, yaptırana, dişlerinin basını inceltene, buna razı olana, yüzünden tüyleri aldırana, yüzündeki tüyler aldırıldığı takdirde buna rıza gösterene Allah lanet etmiştir.". Kadın, eğer yabancı erkeklere güzel görünsün diye yüzündeki tüyleri yolarsa, bu hadis-i şerifin şümulüne girer. Aksi takdirde eğer yüzünde kocasının nefretini gerektiren tüy varsa onu izâle etmek, sıyırmak câizdir. Hatta kadın, yüzünde sakal veya bıyık biterse, onu sıyırması câiz, hatta müstehabdır. Erkek için muhanneslere (kadın gibi giyinen ve davrananlarabenzetmeden, kaşlarını, kirpiklerini ve yüzündeki tüyleri almakta herhangi bir beis yoktur.

  Prof.Dr Ekrem Buğra Ekinci  Paylaş
  Erkek ve kadın için kaşlarını almak caiz midir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kaşların fazla olması nedeniyle ortadakilerin alınmasında herhangi bir mahzur yoktur. Bunun dışında karşı cinse güzel görünmek için alınması caiz değildir.