Soru ve Cevaplarla İslam ve Kadın Mahrem Soruları Forumundan Nişanlıların dikkat edeceği hususlar nelerdir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Nişanlıların dikkat edeceği hususlar nelerdir?

  Reklam
  Soru:Ailelerimizin de haberi olduğu seviyeli ve ciddi bir ilişkimiz var. 15 tatilde de nişanlanmayı planlıyoruz. Ancak bu süre zarfında birbirimizin elini tutup birbirimizi öpüyoruz. Günaha giriyor muyuz? İmam nikahı yapsak nasıl olur? Yapmamaız gerekir mi?

  Cevap:
  Şahitler huzurunda dini nikah yapmak caizdir. Ancak resmi nikah olmadan dini nikah yapılmasını uygun görmüyoruz. Özellikle kadının dini ve dünyevi hukukunun korunması açısından dini nikahın yanında resmi nikahın da yapılmasını gerekli buluyoruz.

  Nitekim Osmanlı Aile Hukuku kararnamesinde de mahalle kadısına kayıt yaptırılmayan nikahların geçersiz sayılacağı ifade edilmiş ve resmi nikah üzerinde ısrarla durulmuştur.

  Yalnız kalınca günah işlemiş olmamak için dini nikahı tercih ediyorlar. Halbuki daha sonra telafisi çok zor durumlarda kalabiliyorlar.

  Bir kadın ve erkek şahitler huzurunda nikahlansalar karı koca sayılacaklarından erkek boşamadan kadın başkasıyla evlenemez. Bu açıdan çok tehlikelidir. Nitekim bize bu konuda onlarca soru geliyor. "Ben bir erkekle dini nikah kıydırmıştım. O beni boşamıyor ne yapayım" " Ben dini nikahtan boşanmadan başkasıyla evlendim. Zina sayılır mı" gibi tüyler ürperten pek çok problemle karşılaşıyoruz. Bu açıdan her ne kadar şahitler huzurunda nikahlanmak caiz ise de sonunda telafisi imkansız olaylar olabiliyor. Bu nedenle resmi nikah olmadan dini nikah yapılmasını asla doğru bulmuyoruz.

  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Nişanlıların dikkat edeceği hususlar nelerdir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Nişanlık döneminde islamın belirlemiş olduğu sınırlar mevcuttur. Nişanlanmak birbirlerine söz vermek anlamı dışında bir şey ifade etmez. Çiftler birbirlerine helal olmadıkları için evli gibi davranmaları doğru değildir. 3. 3
  Kayıtsız Üye
  Ben soru sormak istiyorm biriyle dini nikah yaptirdik ben onu istemiyorum baskasyla evlenecegim obeni bosamiyo ölene kadar karmsim diyo ne yapmAliyim 4. 4
  Ben soru sormak istiyorm biriyle dini nikah yaptirdik ben onu istemiyorum baskasyla evlenecegim obeni bosamiyo ölene kadar karmsim diyo ne yapmAliyim


  Dini nikah yapmak çocuk oyuncaği mi aileden gizli nikah yapmak siz ve sizin gibiler için tuzak karşıdaki insanın niyetini bilemiyorsunuz sonradan ortaya çıkıyor ve çıkmış. Sizi boşamasından başka çareniz yok baskı yapın zorlayın boşasın sizi.