Soru ve Cevaplarla İslam ve Kadın Mahrem Soruları Forumundan Nişanlılık döneminde kıyılan nikah mahremiyeti kaldırır mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Nişanlılık döneminde kıyılan nikah mahremiyeti kaldırır mı?

  Reklam
  1- Nişanlılık döneminde kıyılan imam nikahı ile taraflar bir birleriyle dinen evli oldukları için cimada bulunmaları caiz olur.

  2- Eşlerin cimada bulunmasına tarafların annesi ailesi karışamaz. Ancak resmi nikah ve düğün yapılmadığı için tedbir olarak müdahale edilebilir.

  Bu konularda bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken şeyler vardır:

  Şahitler huzurunda dini nikah yapmak caizdir. Ancak resmi nikah olmadan dini nikah yapılmasını uygun görmüyoruz. Özellikle kadının dini ve dünyevi hukukunun korunması açısından dini nikahın yanında resmi nikahın da yapılmasını gerekli buluyoruz.

  Nitekim Osmanlı Aile Hukuku kararnamesinde de mahalle kadısına kayıt yaptırılmayan nikahların geçersiz sayılacağı ifade edilmiş ve resmi nikah üzerinde ısrarla durulmuştur.

  Yalnız kalınca günah işlemiş olmamak için dini nikahı tercih ediyorlar. Halbuki daha sonra telafisi çok zor durumlarda kalabiliyorlar.

  Bir kadın ve erkek şahitler huzurunda nikahlansalar karı koca sayılacaklarından erkek boşamadan kadın başkasıyla evlenemez. Bu açıdan çok tehlikelidir. Nitekim bize bu konuda onlarca soru geliyor. "Ben bir erkekle dini nikah kıydırmıştım. O beni boşamıyor ne yapayım" " Ben dini nikahtan boşanmadan başkasıyla evlendim. Zina sayılır mı" gibi tüyler ürperten pek çok problemle karşılaşıyoruz. Bu açıdan her ne kadar gizli olarak şahitler huzurunda nikahlanmak caiz ise de sonunda telafisi imkansız olaylar olabiliyor. Bu nedenle resmi nikah olmadan dini nikah yapılmasını asla doğru bulmuyoruz.

  Sorularla İslamiyet


  Paylaş
  Nişanlılık döneminde kıyılan nikah mahremiyeti kaldırır mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Nişanlık döneminde kıyılan nikahın hiç bir zararı yoktur. Kişilerin birbirlerini daha iyi tanımaları için süre tanınır. Bu süre zarfında nikah kıymak evlilik gerçekleştiği için caizdir.