Soru ve Cevaplarla İslam ve Kadın Mahrem Soruları Forumundan İslami kriterlere uygun bir evlilik için aileye karşı çıkılabilir mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İslami kriterlere uygun bir evlilik için aileye karşı çıkılabilir mi?

  Reklam
  SORU: Selamünaleyküm hocam…
  Sorum evlilikle ilgili bir problem… Şimdi ben düşünce olarak muhafazakar olmaya çalışan, elimden geldiğince ibadetlerini yapmaya çalışan ehli sünneti her ne kadar bulunduğum konum itibari ile yaşayamasam da hep o yaşantıya gıpta eden biriyim… Evlilik hususunda da böyle düşündüğüm için tesettürlü bir bayanla evlenmek niyetim olmasına rağmen ailem benim görüşümde olmadığı için sürekli sıkıntılar yaşıyorum…(çalgılı düğün, haremlik selamlık konusu.vs.) bir türlü onlarla, açık dini hükümleri anlatmakta ve uzlaşmakta sıkıntı yaşıyorum. Ben ne kadar İslami bir davranış içine girmeye çalışsamda ailem gerek evlilik gerekse diğer tutumlarda kısmen seküler bir hayatı bana salık veriyorlar.. Şimdi bu konuda iki yolum var:
  1. Onları hiçe sayıp İslami bir yaşantı için rest çekmek -ki bu duruma aile-akraba işlerini sıkıntıya sokmak nedeniyle cevaz vermiyorlar.
  2. Ama onları dinleyip İslamın tasvip etmediği tarzda bir yaşantı sürdürmemde izin verilen bir şey değilken … ve bu durumda araştırmalarım neticesinde hiçbir hoca bu iki durumdaki vebale de ortak olmamak için net bir tavır sergilemezken ben ne yapacağım. lütfen bu durumda izlemem gereken yolu ve NET tavırla ilgili bir açıklama yapar mısınız?
  Allah(c.c) razı olsun

  CEVAP: Selamünaleyküm.

  Allah’ın haramlarından bir haramı kimsenin hatırı için kabullenemeyiz. Siz, helal arayışınızda samimi olduğunuza inanıyorsanız eğer, bütün akrabalarınızı karşınıza almaya da hazır olmalısınız.

  Nureddin Yıldız  Paylaş
  İslami kriterlere uygun bir evlilik için aileye karşı çıkılabilir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamber efendimiz, eş seçiminde dikkat edilecek hususu açık bir şekilde belirtmiştir. İmanlı birini gördüğünüzde onu kaçırmayın bir başka hadisinde kadın dört şey için nikah edilir; malı, güzelliği, imanı soyu sen imanlı olanı seç ki elin bereket buyurmuştur. Peygamberimizin söyledikleri insanalrın hem dünya hem ahiretinin kurtuluşu içindir. Buna göre seçim yapılmalıdır.