Soru ve Cevaplarla İslam ve Kadın Mahrem Soruları Forumundan Evlilik için hangi sebepler aranmalıdır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Evlilik için hangi sebepler aranmalıdır?

  Reklam
  SORU: Hocam kafam karıştı içim daralıyor sizin tavsiyeniz çok önemli: “Eğer Allah size bir evlilik yazdı ise muhakkak o yazdığı vakitte evleneceksiniz. Yazmadı ise de kesinlikle evlenemezsiniz.” demişsiniz fetvanızın bir tanesinde. O halde evlilik için dua etmemiz arayışlarda bulunmamamız gerekmiyor mu? Her bir girişimi sudan sebeplerle boş çıkan birisi artık pes mi etmeli. Bir de sebeplere sarılın deniliyor. Bu sebepler nelerdir? Evet, bir erkek için etrafa haber bırakmak vs. sebep olabilir ama hanımlar için bu erkeklerde olduğu kadar kolay olmuyor. Malumunuz üzere. Tavsiyeniz nedir?

  CEVAP: Selamünaleyküm.

  Belanızı mı arıyorsunuz, evlenmek mi istiyorsunuz; eğer Allah yarın başınıza bela olacak evliliklerden sizi uzak tutuyor ve sizin için uygun olanı size bekletiyorsa ki öyledir neden sabretmiyorsunuz? Hayat sadece evlenmek midir? Bunlar, önemli oranda boşluktan kaynaklanıyor.

  Nureddin Yıldız  Paylaş
  Evlilik için hangi sebepler aranmalıdır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Her insanın kaderinde evleneceği kişi bellidir. Fakat adaylar eşlerini kendi seçimleri ile belirlemektedirler. Aranan özelliklerde biri bulunduğunda geri tepmek veya kabul etmekte kişinin iradesine bırakılmıştır.