Soru ve Cevaplarla İslam ve Kadın Mahrem Soruları Forumundan Bir erkek zevcesine kendisini boşama hakkı verse, kadın da bu hakkı kullansa Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bir erkek zevcesine kendisini boşama hakkı verse, kadın da bu hakkı kullansa

  Reklam
  Sual:
  Bir erkek zevcesine kendisini boşama hakkı verse, kadın da bu hakkı kullansa, bu talâk ric’î mi, bâin mi olur? Erkek boşama hakkını kaybeder mi?

  Cevap;
  “Kendisini boşa!” gibi sarih (açık) sözlerle bu hak verilmişse, kadın da “Boşadım” derse, bir ric’î (dönülebilir) talâk olur. Bir boşama hakkı düşer. Erkek iddet içinde zevcesine dönebilir. Eğer talâk ve boşama kelimesi hiç zikredilmeksizin “Emrin elindedir” veya “Kendini tercih et!” yahud “Muhayyersin” gibi kinâye (örtülü) sözlerle bu hak verilmişse, kadın da “Kendimi tercih ettim” veya “Kendimi boşadım” yahud “Kendimi ihtiyar ettim” demişse, bir bâin (ayırıcı) talâk olur.
  Bir talâk hakkı düşer. Eşlerin tekrar bir araya gelmeleri için yeni bir nikâh gerekir. Eğer “Her ne zaman dilersen kendini boşa” diyerek bu hak verilmişse veya evlenirken “Her ne zaman dilersem kendimi boşamak şartıyla evlendim” demişse, ayrı meclislerde olmak şartıyla kendisini üç defa boşayabilir. Kadına boşama hakkının verilmesi, erkeğin boşama hakkını ortadan kaldırmaz. Ancak kadının kullandığı her boşama, erkeğin üç hakkından birini düşürmüş olur. Kadına bu hak evlenirken veya evlendikten sonra tanınabilir. Erkek, bu hakkı tanıdıktan sonra vazgeçemez. (İbni Abidin, Talâk bahsi)  Ekrem Buğra Ekinci


  Paylaş
  Bir erkek zevcesine kendisini boşama hakkı verse, kadın da bu hakkı kullansa Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Erkek talak hakkını eşine verdikten sonra bu hakkını geri alması mümkün olmadığı gibi kendisi de eşine vermiş olduğu hak da geçerli olup nikahın tazelenmesine gerek duyulabilir.