Soru ve Cevaplarla İslam ve Kadın Mahrem Soruları Forumundan İki hısımla aynı zamanda evlenme engeline girenler ve bu engelin delilleri nelerdir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İki hısımla aynı zamanda evlenme engeline girenler ve bu engelin delilleri nelerdir?

  Reklam
  İki kız kardeşin birlikte aynı erkekle nikâhlanması hâlinde, önceki tarihli nikâh geçerli, sonraki geçersiz olur. Âyette şöyle buyurulur: "İki kız kardeşi birlikte olmanız da haram kılındı. Ancak cahiliye devrinde geçen geçmiştir" (en-Nisâ, 4/23).
  Bu yasak hadis-i şeriflerle genişletilerek, karının hala ve teyzesi de yasak kapsamına alınmıştır.
  Karı ile hala ve teyzesi bir nikâh altında toplanamaz" (Buhârî, Müslim).

  Başkası ile evli olmaktan doğan engel: Bir kadın için evli bulunmak, başka bir erkekle yeniden evlenmek için bir engel teşkil eder. Allah Teâlâ şöyle buyurur: "Savaş tutsağı olarak sağ ellerinizin mâlik olduğu kadınlar müstesna olmak üzere, diğer bütün kocalı kadınlarla (evlenmeniz de size haram kılındı). (Bu haramlar) üzerinize Allah'ın farzı olarak yazılmıştır" (en-Nisâ, 4/24).

  Hamdi DÖNDÜREN  Paylaş
  İki hısımla aynı zamanda evlenme engeline girenler ve bu engelin delilleri nelerdir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Erkeğin aynı anda eşi ve akrabası ile evlenmesi caiz değildir. Birden fazla kişi ile evlenmek isteyen kişi eşler arasında adaleti ve hoşgörüyü de tesis etmesi gerekir. Hısımlar arasında bu mümkün olmadığından yasaklanmıştır.