Soru ve Cevaplarla İslam ve Kadın Mahrem Soruları Forumundan Müslüman bir kadın kimlerin yanına açık olarak çıkabilir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Müslüman bir kadın kimlerin yanına açık olarak çıkabilir?

  Reklam
  Müslüman bir kadının diz kapağı ile göbeği arası, karın ve sırtı dışında diğer yerlerini yanlarında örtmek zorunda bulunmadığı hısımları ya da birlikte yaşanacak durumunda olduğu kimseler Nûr sûresi 31. ayette sayılmıştır. Bunlar yedi sınıf olup şunlardır:

  1- Kocası: Kadın kocasının yanında dilediği gibi giyinebilir. Eşler arasında örtünme bakımından bir sınır söz konusu değildir.

  2- Babası

  3- Kayınpederi

  4- Oğlu

  5- Kocasının oğlu

  6- Erkek kardeşi

  7- Erkek kardeşinin oğlu

  8- Kız kardeşinin oğlu.

  9- Müslüman kadın. Çünkü mümin bir kadın, gayri müslim kadınların yanında diğer yakın hısımlarının yanında açıldığı gibi açık oturamaz. Burada, gayri müslim kadının kendi erkeklerinin yanında müslüman kadını tasvir etmesi ve onu anlatması engellenmek istenmiştir. Hz. Ömer, Ebû Ubeyde (r.a)'ye yazdığı bir mektupta şöyle demiştir: "Bana, müslüman kadınların hamamlara müşrik kadınlarla birlikte girdikleri haberi ulaştı. Bu, daha önceden kalma bir âdettir. Allah'a ve ahiret gününe inanan hiç bir kadının kendi dininden olmayanın avret yerine bakması helal olmaz" (İbn Kesîr, Muhtasaru't-Tefsîr, II, 600, 601).

  10- Kölesi ve câriyesi: Bir kadın, köle veya câriyesinin yanında örtüsüz kalabilir, çünkü Hz. Peygamber, Fâtıma (r.an)'ya bir köle bağışlamıştı. Bu sırada Hz. Fâtıma'nın üzerinde başını örtse ayakları, ayaklarını örtse başını açık bırakan bir elbise vardı. Hz. Peygamber bu durumu görünce şöyle buyurdu: "Senin için bir sakınca yoktur. Çünkü bu köle senin baban ve oğlun yerindedir" (Ebû Dâvud, Libâs, 32).

  11- Erkekliği kalmamış hizmetçiler: Denk olmama, yaşlılık, hastalık vb. sebeplerle kadınlara karşı istek duymama veya hadım olma gibi nedenlerle evin sahibi kadına cinsel bakımdan zararı dokunmayacak hizmetçiler, bahçıvan ve aşçı gibi kimseler, kadın için diğer hısımlar gibidir.

  12- Kadınların gizli yerlerine bakmaktan anlamayan küçük çocuklar: Kadınların yanında bulununca onların konuşma, yürüme ve giyimlerinden cinsel bakımdan etkilenmeyecek derecede küçük yaştaki çocukların yanında örtünme zorunluluğu bulunmaz. Ancak çocuk erginlik çağına yaklaşmış olursa, artık yabancı kadınların yanına girmemelidir, çünkü, Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur: "Kadınların yanına girmekten sakının" "Ey Allah'ın Resulu! kocanın erkek kardeşi için ne buyurursunuz?" diye sorulunca, "Kayın birader ölümdür" buyurmuştur (Tirmizî, Radâ, 16; Ahmed b. Hanbel, IV, 149, 153).

  Bunlardan başka dede, amca, dayı, süt kardeş gibi kendileriyle sürekli olarak evlenmek yasaklanan hısımların yanına da kadın süs yerleri açık olarak çıkabilir. Ancak bir fitne korkusu olunca kadının örtünmeyi tercih etmesi daha temiz ve daha uygundur.

  Hamdi DÖNDÜREN  Paylaş
  Müslüman bir kadın kimlerin yanına açık olarak çıkabilir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Müslüman kadınların rahatça konuşup saçlarını önlerinde açabildikleri kişiler babası, eşi, kız ve erkek kardeşlerinin oğullarının yanında serbesttir. 3. 3
  Kayıtsız Üye
  Dedesinin yaninda da açılabilir mi 4. 4
  Dede öz babadır dede yanında baş açmak caizdir 5. 5
  Kayıtsız Üye
  Esimin kardesinin cocuklari yaninda da basimi acabilir miyim 6. 6
  Eşinin kardeşlerinin çocukları şayet ergen değillerse başınızı açabilirsiniz 7. 7
  Kayıtsız Üye
  Bir oğlum var. Ve kapalıyım. Ancak oğlumun babasının ailesi var. Nikâh istedim tamam diye beni oyalıyor ve nikâh kıydırmıyor. Acaba çokmu günaha giriyorum. Tek istediğim nikâh. 8. 8
  Sorun tam olarak anlaşılmıyor. Oğlunun babası ile nikah derken ne demek isteniyor acaba? Açık veya kapalı olsun eşler arasında nikah olmak zorundadır. Sorunu biraz daha açarsan sana daha doğru bir cevap verebiliriz. 9. 9
  Bir oğlum var. Ve kapalıyım. Ancak oğlumun babasının ailesi var. Nikâh istedim tamam diye beni oyalıyor ve nikâh kıydırmıyor. Acaba çokmu günaha giriyorum. Tek istediğim nikâh.

  Eger imam nikahindan bahsediyorsaniz cok büyük bir yanlis icine girmissiniz! öncelikle Allaha affetmesi icin dua edin. Bizler neden sabrediyoruz, sanimiz serefimizle namusumuzla dogru insanla Allahin helal kildigi bir sekilde yuvamizi kurabilmek icin. iffetinizi koruyun!
  Ilk olarak o sahisin ailesini bosverin. Önce o sahisla imam nikahi kiyin. En kisa zamanda ve Allahdan aff dileyin.

  Resmi nikahdan bahsediyorsaniz, bunu keske daha önce imam nikahi kiydiginiz zamanlar isteyinizi dile getirseydiniz daha makbul olurdu. Cocuk dünyaya gelmis artik, ciddi bir sekilde imam nikahli oldugunuz esinizle bu isteyinizi ciddi bir sekilde arz edin.


 10. 10
  Kayıtsız Üye
  Dayımın oğlununnyanında açılabilir miyim 11. 11

  Cevap: Müslüman bir kadın kimlerin yanına açık olarak çıkabilir?

  Dayı ve amca oğulları yabancı sayılır açılamazsınız


  Muminem Cevap: Müslüman bir kadın kimlerin yanına açık olarak çıkabilir?

 12. 12
  Kayıtsız Üye
  Halamın oğlunun yanında açabilirmiyim 13. 13
  Hala oğlu Teyze oğlu amca ve dayı oğulları yanında baş/saç açılmaz.
  Kısaca nikah düşen hiç kimsenin yanında açamazsınız 14. 14
  Kayıtsız Üye
  Dedemin abisinin yanında başım açık durabilirmiyimkimlerin yanında başı açık durabilir,  kadınlar kimlerin yanında başı açık durabilir,  kimlerin yanında baş açılabilir,  kadın kimlerin yanında başını açabilir,  kadın kimin yanında başını açabilir,  kimin yaninda basi acik durulur,  kuzenin yanında baş açılır mı